Uniwersytety z Irlandii i Szwajcarii przystąpiły do Una Europa

9 maja w Dzień Europy do sojuszu 9 wiodących europejskich uniwersytetów badawczych Una Europa dołączyły University College Dublin (UCD) i Universität Zürich (UZH). Będzie on teraz liczył ponad 0,5 mln studentów i prawie 100 tys. pracowników oraz miliony słuchaczy wirtualnych.

UCD i UZH mają silne powiązania z członkami Una Europa. Łącznie nowi partnerzy opublikowali ponad 7 tys. publikacji we współpracy z członkami sojuszu Una Europa w ciągu ostatnich 5 lat.

- W szybko zmieniającej się Europie i świecie Una Europa jest zjednoczona w obronie europejskich wartości: godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności i praw człowieka. Z dumą obchodzimy Dzień Europy 2022, witając University College Dublin (UCD) i Universität Zürich oraz rozwijając nasz sojusz, ożywiając zaangażowanie Una Europa w te podstawowe wartości - mówi prof. Peter Lievens, koordynator 1Europe (projekt pilotażowy Una Europa), prorektor ds. polityki międzynarodowej w KU Leuven.

UCD to uniwersytet zajmujący się badaniami, który plasuje się w czołówce jednego procenta instytucji szkolnictwa wyższego na całym świecie. Założony w 1854 roku odegrał ważną rolę w kształtowaniu nowoczesnej Irlandii, Europy i nie tylko, kształcąc wielu przywódców politycznych, biznesowych i kulturalnych, w szczególności pisarza Jamesa Joyce'a.

UZH to największy wszechstronny uniwersytet w Szwajcarii i jeden z czołowych uniwersytetów w niemieckojęzycznym świecie. Założony w 1833 roku był pierwszym w Europie uniwersytetem ustanowionym przez demokratyczny system polityczny. Słowa "z woli ludu" są wyryte na jego głównym budynku do dziś.

Una Europa, jako jeden z wiodących sojuszy uniwersyteckich w Europie, działa na rzecz zmiany na lepsze edukacji i kształtowania wspólnej przyszłości Starego Kontynentu. Europa przekracza tradycyjne granice geograficzne i dyscyplinarne, pracując razem na rzecz wirtualnego "multi-kampusu" - Uniwersytetu Przyszłości. Do sojuszu poza UCD i UZH należą także Freie Universität Berlin, Alma Mater Studiorum Università di Bologna, University of Edinburgh, Helsingin yliopisto, Uniwersytet Jagielloński, Universiteit Leiden, KU Leuven, Universidad Complutense de Madrid i Université Paris 1 Panteon-Sorbona.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM