CWUR 2023: Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią w Polsce

Poznaliśmy wyniki 12. edycji The Center for World University Rankings (CWUR). Uniwersytet Jagielloński pozostaje w nim najwyżej notowaną uczelnią z Polski. Na krajowym podium znalazły się jeszcze Uniwersytet Warszawski oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

CWUR jest tworzony w oparciu o 8 kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów.

W The Center for World University Rankings 2023 znalazło się ponad 2 tys. uczelni z całego świata spośród ponad 20,5 tys. Ocenianych. Zestawienie tradycyjnie zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce jest 8. Miejsca na podium zajęły kolejno Uniwersytet Harvarda, Instytut Techniczny w Massachusetts oraz Uniwersytet Stanforda. Na 4. i 5. miejscu znalazły się dwie brytyjskie uczelnie - Uniwersytet Cambridge i Uniwersytet Oksfordzki. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano Uniwersytet Princeton, Uniwersytet w Chicago, Uniwersytet Columbia, Uniwersytet Pensylwanii oraz Uniwersytet Yale.

W tym roku w rankingu ujęto 40 polskich ośrodków akademickich. Najwyżej - na 383. miejscu - sklasyfikowano Uniwersytet Jagielloński. Drugi jest Uniwersytet Warszawski (409.), trzecia Akademia Górniczo-Hutnicza (602.). W zestawieniu znalazły się jeszcze m.in. Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN (670.), Politechnika Warszawska (723.), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (815.), Narodowe Centrum Badań Jądrowych (819.), Uniwersytet Wrocławski (870.), Warszawski Uniwersytet Medyczny (896.) i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (899.).

Pełne wyniki The Center for World University Rankings są dostępne na stronie cwur.org.

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Polsko-francuska współpraca może zrewolucjonizować urotechnologię