Linia CIRI w uniwersyteckim synchrotronie ma nowy mikroskop

Firma Photothermal Spectroscopy Corp (PSC) zakończyła instalację mikroskopu mIRage-LS, Submicron Multimodal (IR+Raman+FL) na linii badawczej Chemical InfraRed Imaging (CIRI) w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Urządzenie oferuje obrazowanie submikronowe i spektroskopię IR + Raman w połączeniu z możliwością obrazowania fluorescencji w szerokim polu.

Dr Tomasz P. Wróbel, kierownik zespołu opiekującego się linią CIRI, współpracował z firmą PSC w celu opracowania niestandardowej polaryzacji wiązki sondy - wiązki Ramana. Ta ostatnia w połączeniu z nieodłączną polaryzacją IR zapewnia unikalne, submikronowe spolaryzowane narzędzie mikrospektroskopii wibracyjnej do badania orientacji molekularnej w materiałach na poziomie szczegółowości, który wcześniej nie był możliwy. Ponadto mIRage-LS, submikronowy mikroskop multimodalny, będzie służył do wspierania szerokiego zakresu eksperymentów. Szczególnie zyskają nauki przyrodnicze, w których submikronowa - a tym samym subkomórkowa zdolność rozdzielcza w podczerwieni, w połączeniu z obrazowaniem fluorescencyjnym - otworzy wiele nowych, ekscytujących możliwości badawczych.

Instalacja mikroskopu rozszerza możliwości badawcze linii CIRI o kolejne dziedziny takie jak: nauka o materiałach i polimerach, badania środowiskowe i geochemiczne czy dziedzictwo kulturowe. Wszystkie z nich zostaną wzbogacone właśnie o to nowe narzędzie analityczne.

Będąca w budowie linia eksperymentalna CIRI wykorzystuje promieniowanie z zakresu podczerwieni do zaawansowanych eksperymentów mikroskopowych. Stacje końcowe pozwalają na chemiczne obrazowanie w skali mikro- i nanometrycznej. Wyposażenie linii będą stanowić 3 stacje końcowe - klasyczny mikroskop FT-IR, mikroskop sSNOM/AFM-IR, który łączy mikroskopię sił atomowych z mikroskopią IR i mikroskopią bliskiego pola oraz mikroskop O-PTIR (ang. Optical Photothermal Infrared).

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?