UJ uczestniczy w rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii

W ubiegły poniedziałek pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska został podpisany list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie elektrochemicznego magazynowania energii. Dokument podpisali przedstawiciele spółek skarbu państwa oraz wybranych uczelni, w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego, który reprezentował prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski.

Wiceminister klimatu i środowiska oraz główny geolog kraju Piotr Dziadzio poinformował, że podpisanie listu intencyjnego pomiędzy spółkami skarbu państwa a polskimi uczelniami ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia transformacji energetycznej. Współpraca umożliwi budowę fabryki ogniw jonowych do magazynowania energii zarówno w magazynach prosumenckich, jak i wielkoskalowych. Ogniwa mają powstać w oparciu o polską technologię i krajowe surowce. Dodatkowo podjęte działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez rozwój technologii elektrochemicznego magazynowania energii, dążąc do uniezależnienia się od rynków azjatyckich.

Możliwość magazynowania energii w znacznym stopniu przyczyni się również do większego i bardziej efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii opartych na słońcu oraz wietrze. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że rozwój sektora magazynów energii może przyczynić się do powstania w Polsce ponad 26 tys. miejsc pracy.

Prof. Piotr Kuśtrowski zwraca uwagę, że w dobie wyczerpujących się zasobów surowców energetycznych, zmieniającego się klimatu i ostatnio przerwanych łańcuchów dostaw, trzeba poszukiwać nowych rozwiązań, żeby zabezpieczyć cywilizację na przyszłość. - Z tej symbiozy pomiędzy światem akademickim a biznesem może wyrosnąć nowe rozwiązanie. Będziemy w stanie zabezpieczyć się pod kątem magazynowania energii, bazując na naszych naturalnych surowcach dostępnych w kraju, ale też bazując na technologii, którą rozwiniemy - jestem przekonany - w laboratoriach naszych uczelni - mówi profesor Kuśtrowski i dodaje, że opracowanie technologii to nie wszystko, bowiem istotne jest kształcenie kadr na przyszłość, co też jest ogromnym wyzwaniem dla branży energetycznej.

List podpisali przedstawiciele PKN Orlen, Grupy Azoty, KGHM Polska Miedź, PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica i Politechniki Warszawskiej.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM