Wykład prezydenta Cypru w Uniwersytecie Jagiellońskim

24 maja w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego gościli prezydent Republiki Cypryjskiej Nikos Christodoulides wraz z małżonką Philippą Karserą. W ramach wizyty głowa państwa spotkała się z władzami Uniwersytetu, a także wygłosiła wykład dla słuchaczy zgromadzonych w auli Collegium Novum.

Wizyta rozpoczęła się w Sali Senackiej od spotkania prezydenta Christodoulidesa z władzami UJ, reprezentowanymi przez rektora UJ prof. Jacka Popiela, prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorotę Malec oraz prorektora UJ ds. badań naukowych prof. Piotra Kuśtrowskiego. W rozmowie wzięli udział również polski ambasador na Cyprze Marek Szczepanowski oraz cypryjski ambasador w Polsce Petros Nacouzis, a także przedstawiciele otoczenia prezydenta – zastępczyni ministra ds. europejskich Marilena Raouna, zastępca rzecznika rządu Yiannis Antoniou i dyrektor prezydenckiego biura dyplomatycznego Doros Venezis wraz ze swoim współpracownikiem Christoforosem Hadjikyriakou. Po spotkaniu prezydent Christodoulides złożył wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary Sonderaktion Krakau.

– Jako obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, ale też Unii Europejskiej, świętujemy wreszcie naszą akcesję do związku europejskich państw, w którego poczet wstąpiliśmy – wraz z Cyprem – 1 maja 2004 roku. Przygotowujemy się w ten sposób do wielce symbolicznego wydarzenia, które będzie miało miejsce w 2025 roku: objęcia prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przez Polskę wraz z Republiką Cypru i Królestwem Danii. Przywołane fakty posłużyć mogą za swoiste tło dla wykładu pana prezydenta, którego już za chwilę wysłuchamy – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel.

– Moja wizyta zbiega się w czasie z obchodami 660-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. To instytucja o najwyższych standardach wiedzy, doskonałości i innowacji. To tutaj kształtują się wasi przyszli liderzy i wizjonerzy – mówił prezydent Nikos Christodoulides, rozpoczynając swoje wystąpienie.

Wygłoszony przez cypryjską głowę państwa wykład poświęcony był problematyce związanej z historią i misją Unii Europejskiej, jej bieżącym funkcjonowaniem i czekających ją wyzwaniach. W jego trakcie prezydent wspomniał o podobieństwach łączących Polskę i Cypr jako krajów, których niepodległość stała pod znakiem zapytania. Podkreślał konieczność obrony wspólnych wartości europejskich w obliczu ciężkich kryzysów, takich jak pandemia koronawirusa, wojna w Ukrainie czy konflikt izraelsko-palestyński. Jak mówił, zacieśnianie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej zapewni dobrobyt i bezpieczeństwo dla przyszłych pokoleń Europejczyków.

Po zakończeniu wykładu i krótkiej sesji pytań i odpowiedzi z udziałem studentów i doktorantów,  para prezydencka zwiedziła Muzeum UJ Collegium Maius w towarzystwie jego dyrektora prof. Krzysztofa Stopki.

Zobacz video galerię
Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "<span lang='la'>Plus Ratio Quam Vis</span>"

Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "Plus Ratio Quam Vis"

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania