Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badacze z UJ laureatami nagród Prezesa Rady Ministrów za rok 2020

Badacze z UJ laureatami nagród Prezesa Rady Ministrów za rok 2020

Jak co roku Prezes Rady Ministrów uhonorował wybitnych naukowców i artystów. W gronie nagrodzonych za rozprawy doktorskie i habilitacyjne w roku 2021 za rok 2020 znalazło się pięcioro badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr hab. Piotr Łukasik oraz doktorzy Adrian Chrobak, Joanna Luc, Marek Muszyński i Anna Szczepanek.

 

Nagrody Prezesa Rady Ministrów zostały ustanowione z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk w 1994 roku. Wręczane są za osiągnięcia naukowe lub artystyczne, w tym za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny, wysoko oceniane osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki, wyróżnione rozprawy doktorskie i osiągnięcia naukowo-techniczne. Laureatów, corocznie w trybie konkursu, wyłania zespół ds. nagród, któremu w kadencji 2019-2023 przewodniczy prof. Tomasz Giaro z Uniwersytetu Warszawskiego.

W kategorii wysoko ocenione osiągnięcia naukowe, będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego, nagrodzono dr. hab. Piotra Łukasika z Wydziału Biologii UJ. Wyróżnienie to otrzymał za analizę różnorodności, funkcji i ewolucji mikroorganizmów symbiotycznych owadów na przykładzie cykad (bakterii i grzybów) oraz za przyczynienie się do opisu nowego, nieznanego wcześniej typu organizacji biologicznej i zrozumienia procesów ewolucyjnych kształtujących interakcje pomiędzy zwierzętami i mikroorganizamami.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów przyznano też młodym naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego za rozprawy doktorskie. Dr. Adriana Chrobaka z Wydziału Lekarskiego UJ CM uhonorowano za pracę "Zaburzenia funkcji motorycznych w chorobie afektywnej dwubiegunowej" napisaną pod opieką naukową prof. Dominiki Dudek. Autor wykazał w niej, że pacjenci z rozpoznaniem choroby afektywnej dwubiegunową wykazują zaburzenia nieświadomego uczenia się motorycznego. Opisał też efekt odwróconej krzywej uczenia w tej grupie klinicznej oraz wykazał, że pacjenci z chorobą afektywną dwubiegunową przedstawiają podobne nasilenie miękkich objawów móżdżkowych i nieświadomego uczenia się motorycznego co pacjenci z diagnozą schizofrenii. Są to wyniki o wybitnie nowatorskim charakterze, stanowiące pierwsze tego typu opisy zaburzeń motorycznych w chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Zespół ds. nagród docenił też dysertację "Modalities in the Physical World" dr Joanny Luc z Wydziału Filozoficznego UJ. W pracy, której promotorem był prof. Tomasz Placek, udowodniła, że do precyzyjnej konceptualizacji praw przyrody potrzebny jest precyzyjny a nawet zmatematyzowany język. Zawiera on bowiem w oryginalnie skonstruowanym formalizmie warunki prawdziwości dla sądów przypisujących dyspozycje, definiuje w nim prawa niefundamentalne oraz wyjaśnia, na czym polega ich naturalność oraz związane z nimi operatory możliwości i konieczności. Kolejna nagrodzona praca została również napisana na Wydziale Filozoficznym UJ. Jej autorem jest dr Marek Muszyński a promotorem prof. Jarosław Górniak. Jak czytamy w uzasadnieniu, laureata uhonorowano "za badania mające wyraźny walor praktyczny z uwagi na dużą częstość stosowania pytań mierzących subiektywne przekonania o własnej wiedzy. Przyczyniające się do odpowiedzi na pytania, kiedy ludzką wiedzę należy mierzyć za pomocą zadań testowych (co jest dość trudne i czasochłonne), a kiedy wystarczającym zabiegiem jest zapytanie ludzi o to, czy mają wiedzę na jakiś temat czy też nie (co jest rozwiązaniem tańszym i mniej czasochłonnym)".

Czwartą nagrodzoną w tej kategorii jest dr Anna Szczepanek z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ. Jej praca "Quantum Dynamical Entropy of Unitary Operators in Finite-dimensional State Spaces" wniosła duży wkład w teorie układów dynamicznych i informatykę kwantową. Autorka, pod opieką naukową dr. hab. Wojciecha Słomczyńskiego, prof. UJ, zbadała chaotyczność układu kwantowego poprzez klasyczną entropię dynamiczną przy zastosowaniu zaawansowanych narzędzi matematycznych.

Pełna lista nagrodzonych w 2021 roku za rok 2020 jest dostępna na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Polecamy również
Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego z Nagrodami Ministra Nauki

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego z Nagrodami Ministra Nauki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron