Prof. Andrzej Matyja uhonorowany medalem św. Krzysztofa

Muzeum Krakowa przyznało medale św. Krzysztofa, które są formą podziękowania za działalność na polach związanych z misją i wizją muzeum. Medalem za rok 2020 uhonorowany został prof. Andrzej Matyja. Na ręce wybitnego chirurga, kierownika II Katedry Chirurgii Ogólnej UJ CM i prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, w minionym roku wielokrotnie przekonującego Polaków do stosowania zasad bezpieczeństwa oraz udziału w szczepieniach trafiło odznaczenie będące symbolicznym podziękowaniem dla całego środowiska medycznego.

- Medal XI edycji jest wyjątkowy. Kapituła zdecydowała o rezygnacji z tradycyjnego podziału na kategorie, aby zbiorowo nagrodzić całe krakowskie środowisko medyczne za walkę z pandemią. Mimo pandemicznych obostrzeń, które mocno pokrzyżowały wiele planów i wstrzymały liczne inicjatywy, Muzeum Krakowa – oraz jego dobroczyńcy – działali intensywnie na rzecz ochrony i pielęgnacji krakowskiego dziedzictwa. A pracownicy szpitali, ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki narażają nieustannie swe zdrowie i życie, abyśmy mogli za rok znów się spotkać w niepomniejszonym gronie, by – świętując, miejmy nadzieję, zakończenie pandemii – kultywować tradycję Medalu - stwierdził prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

Wręczane od dekady medale św. Krzysztofa są formą podziękowania za aktywność na różnych polach związanych z misją i wizją muzeum. W ten sposób Muzeum Krakowa wyróżnia osoby i instytucje, które szczególnie przyczyniły się do poznawania, przybliżania i chronienia dziedzictwa Krakowa.

Medale przyznaje kapituła, w skład której wchodzą: prezydent miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, przewodniczący Rady Muzeum Historycznego Miasta Krakowa prof. Jacek Purchla, przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich Marek Świca oraz dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski.

W 2020 roku z powodu pandemii uroczystość wręczenia medali została odwołana, dlatego podczas dzisiejszego spotkania w Pałacu Krzysztofory uhonorowani zostali laureaci X i XI edycji. Wyróżnienia za rok 2019 przyjęli: przewodniczącą Związku Krakowian w Izraelu Lili Haber,  dyrektor wydawnictwa "Universitas" dr Andrzej Nowakowski (były wykładowca na Wydziale Polonistyki UJ) oraz Rada Dzielnicy VI Bronowice.

Prof. Andrzej Matyja jest absolwentem Akademii Medycznej w Krakowie (1978). Obecnie pełni funkcję kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Stanów Nagłych oraz II Katedry Chirurgii Ogólnej Wydziału Lekarskiego UJ CM, od 2018 roku jest prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa