Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. Wojciech Nowak i prof. Andrzej Matyja – Małopolanin i Człowiek Roku 2020

Prof. Wojciech Nowak i prof. Andrzej Matyja – Małopolanin i Człowiek Roku 2020

Uroczyste wręczenie tytułów Małopolanina Roku oraz Człowieka Roku, które przyznawane są odpowiednio przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski i Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP odbyło się 10 maja w auli Collegium Novum UJ. Dyplomy laureatom wręczali wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk oraz rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Tytuł Małopolanina Roku jest przyznawany osobom urodzonym w Krakowie lub Małopolsce, a także tym, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozwoju regionu i kraju od 1995 roku. W uznaniu za budowę Szpitala Uniwersyteckiego, dokończenie budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ oraz rozwój i promocję polskiej nauki i kultury w Europie i świecie tytułem za rok 2020 uhonorowany został rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2012-2020 prof. Wojciech Nowak.

- Tytuł przyznany jest ad personam i oczywiście jestem z niej dumny, ale jest to nagroda dla zespołu ludzi, z którymi współpracowałem, dla ludzi, którzy chcieli pomóc. Wszystkie nasze starania, trudne momenty, wydane pieniądze nie poszły na marne tylko dlatego, że miałem ogromną przyjemność i zaszczyt pracować z odpowiedzialnymi ludźmi i bardzo im za to dziękuję – mówił były rektor UJ.

Prof. Wojciech Nowak podkreślał, jak ważne są owoce tych wspólnych wysiłków. Doprowadziły one do powstania nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego i ukończenia budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ, które to ośrodki obecnie dobrze służą nie tylko Krakowowi I Małopolsce, ale nawet całemu krajowi, co widać było podczas przebiegu pandemii koronawirusa – zlokalizowane na kampusie Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ było czołowym polskim ośrodkiem wirusologicznym, a szpital przejął na siebie główny ciężar pomocy pacjentom z całego regionu.

Prof. Wojciech Nowak jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika. W 2003 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Od 1999 do 2005 roku był prodziekanem Wydziału Lekarskiego UJ CM ds. Studiów Klinicznych, a w latach 2005-2008 dziekanem tego wydziału. Od 2004 do 2008 roku kierował Katedrą Anatomii UJ CM. Przez wiele lat był również związany z I Katedrą Chirurgii Ogólnej UJ CM. W latach 2003-2008 sprawował funkcję zastępcy Ordynatora Oddziału Klinicznego Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego. Łączył pracę naukową z praktyką lekarską. Był specjalistą wojewódzkim w dziedzinie transplantologii klinicznej oraz konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chirurgii ogólnej. W latach 2010-2011 pełnił funkcję prezydenta Europejskiego Towarzystwa Chirurgii. Jest członkiem wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych.

Tytuł Człowieka Roku 2020 odebrał prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Stanów Nagłych oraz II Katedry Chirurgii Ogólnej Wydziału Lekarskiego UJ CM.

- Szkoda, że przestaje się szanować profesję lekarską. Choć nauka i sztuka lekarska są tak ważne, a powołanie lekarza prawdziwie szczytne, to jednak żadna nauka i sztuka, żaden stan nie bywa tak lekceważony i poniewierany, zwłaszcza w Polsce, jak lekarze i medycyna – mówił prof. Andrzej Matyja, cytując słowa prof. Ludwika Bierkowskiego, twórcy krakowskiej szkoły chirurgii i autora „Wstępu do anatomii ciała ludzkiego” z 1850 roku.

- Z przykrością muszę się z nim zgodzić, chociaż spotkanie takie jak dzisiejsze, daje nadzieję, że jeszcze ktoś ceni ciężki, ze względu zarówno na kształcenie, jak i praktykę, zawód lekarza.

Prof. Matyja zaznaczył, że tytuł został przyznany za rok 2020, kiedy wszyscy mierzyliśmy się z czymś nieznanym – zagrożeniem zdrowia publicznego, zdrowia całej populacji.

- Polscy lekarze, mimo ogromnej presji, strachu, zmęczenia, dezinformacji i chaosu, braku narzędzi i rzeczywistego wsparcia systemowego, nieustępliwie i wytrwale, często ponad ludzkie siły, poświęcali własne zdrowie i życie, aby stawiać czoła wirusowi.  Pokazaliśmy, że jesteśmy środowiskiem odpowiedzialnym za zdrowie Polek i Polaków – mówił prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Tytuł Człowieka Roku nie może być wyróżnieniem tylko mojej osoby. Przyjmuje go w imieniu wszystkich lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, laborantów, farmaceutów – zaznaczył prof. Matyja

Zdrowie jest wartością ponadpolityczną, o którą musimy dbać wszyscy i w którą trzeba inwestować, mówił prof. Matyja i przytoczył słowa prof. Józefa Dietla – „to co łożymy na zdrowie, nie jest wydatkiem, jest tylko pożyczone” – stwierdził laureat tytułu Człowieka Roku  2020.

Uroczystość miała szczególny charakter i podwójną liczbę Laureatów, ponieważ z uwagi na trwające dwa lata obostrzenia związane z pandemią COVID-19 odłożono w czasie uroczystości zaplanowane na lata 2020 i 2021. Tytuł Człowieka Roku 2019 otrzymali także: Robert Lewandowski i Olga Tokarczuk, a w roku 2020 również prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Natomiast Małopolanami Roku 2019 obwołani zostali byli prezydenci Krakowa: prof. Andrzej Gołaś oraz Józef Lassota. W roku 2020 tytułem uhonorowany został były rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Nagroda im. Kazimierza Kuratowskiego dla młodego matematyka z UJ

Nagroda im. Kazimierza Kuratowskiego dla młodego matematyka z UJ

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron