Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. Wojciech Nowak i prof. Andrzej Matyja – Małopolanin i Człowiek Roku 2020

Prof. Wojciech Nowak i prof. Andrzej Matyja – Małopolanin i Człowiek Roku 2020

Uroczyste wręczenie tytułów Małopolanina Roku oraz Człowieka Roku, które przyznawane są odpowiednio przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski i Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP odbyło się 10 maja w auli Collegium Novum UJ. Dyplomy laureatom wręczali wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk oraz rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Tytuł Małopolanina Roku jest przyznawany osobom urodzonym w Krakowie lub Małopolsce, a także tym, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozwoju regionu i kraju od 1995 roku. W uznaniu za budowę Szpitala Uniwersyteckiego, dokończenie budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ oraz rozwój i promocję polskiej nauki i kultury w Europie i świecie tytułem za rok 2020 uhonorowany został rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2012-2020 prof. Wojciech Nowak.

- Tytuł przyznany jest ad personam i oczywiście jestem z niej dumny, ale jest to nagroda dla zespołu ludzi, z którymi współpracowałem, dla ludzi, którzy chcieli pomóc. Wszystkie nasze starania, trudne momenty, wydane pieniądze nie poszły na marne tylko dlatego, że miałem ogromną przyjemność i zaszczyt pracować z odpowiedzialnymi ludźmi i bardzo im za to dziękuję – mówił były rektor UJ.

Prof. Wojciech Nowak podkreślał, jak ważne są owoce tych wspólnych wysiłków. Doprowadziły one do powstania nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego i ukończenia budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ, które to ośrodki obecnie dobrze służą nie tylko Krakowowi I Małopolsce, ale nawet całemu krajowi, co widać było podczas przebiegu pandemii koronawirusa – zlokalizowane na kampusie Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ było czołowym polskim ośrodkiem wirusologicznym, a szpital przejął na siebie główny ciężar pomocy pacjentom z całego regionu.

Prof. Wojciech Nowak jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika. W 2003 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Od 1999 do 2005 roku był prodziekanem Wydziału Lekarskiego UJ CM ds. Studiów Klinicznych, a w latach 2005-2008 dziekanem tego wydziału. Od 2004 do 2008 roku kierował Katedrą Anatomii UJ CM. Przez wiele lat był również związany z I Katedrą Chirurgii Ogólnej UJ CM. W latach 2003-2008 sprawował funkcję zastępcy Ordynatora Oddziału Klinicznego Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego. Łączył pracę naukową z praktyką lekarską. Był specjalistą wojewódzkim w dziedzinie transplantologii klinicznej oraz konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chirurgii ogólnej. W latach 2010-2011 pełnił funkcję prezydenta Europejskiego Towarzystwa Chirurgii. Jest członkiem wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych.

Tytuł Człowieka Roku 2020 odebrał prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Stanów Nagłych oraz II Katedry Chirurgii Ogólnej Wydziału Lekarskiego UJ CM.

- Szkoda, że przestaje się szanować profesję lekarską. Choć nauka i sztuka lekarska są tak ważne, a powołanie lekarza prawdziwie szczytne, to jednak żadna nauka i sztuka, żaden stan nie bywa tak lekceważony i poniewierany, zwłaszcza w Polsce, jak lekarze i medycyna – mówił prof. Andrzej Matyja, cytując słowa prof. Ludwika Bierkowskiego, twórcy krakowskiej szkoły chirurgii i autora „Wstępu do anatomii ciała ludzkiego” z 1850 roku.

- Z przykrością muszę się z nim zgodzić, chociaż spotkanie takie jak dzisiejsze, daje nadzieję, że jeszcze ktoś ceni ciężki, ze względu zarówno na kształcenie, jak i praktykę, zawód lekarza.

Prof. Matyja zaznaczył, że tytuł został przyznany za rok 2020, kiedy wszyscy mierzyliśmy się z czymś nieznanym – zagrożeniem zdrowia publicznego, zdrowia całej populacji.

- Polscy lekarze, mimo ogromnej presji, strachu, zmęczenia, dezinformacji i chaosu, braku narzędzi i rzeczywistego wsparcia systemowego, nieustępliwie i wytrwale, często ponad ludzkie siły, poświęcali własne zdrowie i życie, aby stawiać czoła wirusowi.  Pokazaliśmy, że jesteśmy środowiskiem odpowiedzialnym za zdrowie Polek i Polaków – mówił prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Tytuł Człowieka Roku nie może być wyróżnieniem tylko mojej osoby. Przyjmuje go w imieniu wszystkich lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, laborantów, farmaceutów – zaznaczył prof. Matyja

Zdrowie jest wartością ponadpolityczną, o którą musimy dbać wszyscy i w którą trzeba inwestować, mówił prof. Matyja i przytoczył słowa prof. Józefa Dietla – „to co łożymy na zdrowie, nie jest wydatkiem, jest tylko pożyczone” – stwierdził laureat tytułu Człowieka Roku  2020.

Uroczystość miała szczególny charakter i podwójną liczbę Laureatów, ponieważ z uwagi na trwające dwa lata obostrzenia związane z pandemią COVID-19 odłożono w czasie uroczystości zaplanowane na lata 2020 i 2021. Tytuł Człowieka Roku 2019 otrzymali także: Robert Lewandowski i Olga Tokarczuk, a w roku 2020 również prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Natomiast Małopolanami Roku 2019 obwołani zostali byli prezydenci Krakowa: prof. Andrzej Gołaś oraz Józef Lassota. W roku 2020 tytułem uhonorowany został były rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Poznaliśmy laureatów Nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego w roku 2022

Poznaliśmy laureatów Nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego w roku 2022

Nagrodzono autorów najlepszych prac w konkursie Camera Jagellonica

Nagrodzono autorów najlepszych prac w konkursie Camera Jagellonica

Prof. Jacek Sapa uhonorowany tytułem Ambasadora Farmacji

Prof. Jacek Sapa uhonorowany tytułem Ambasadora Farmacji

UJ z laurem w konkursie Genius Universitatis 2022

UJ z laurem w konkursie Genius Universitatis 2022

Widok zawartości stron Widok zawartości stron