Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Poznaliśmy wszystkich zwycięzców konkursu Mądra Książka Roku

Poznaliśmy wszystkich zwycięzców konkursu Mądra Książka Roku

Carl Zimmer, Monika Utnik-Strugała i Piotr Socha, Jacques Le Goff oraz Julita Mańczak i Jakub Małecki triumfowali w 7. edycji konkursu Mądra Książka Roku 2021. W tym roku tradycyjnie nominowanych było 10 książek dla dorosłych oraz 5 dla dzieci i młodzieży. Organizatorem plebiscytu jest Uniwersytet Jagielloński i portal Mądre Książki.

 

Konkurs na Mądrą Książkę Roku ma na celu zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim. Marka, którą mamy nadzieję stanie się z czasem statuetka Euklidesa przyznawana corocznie najlepszym publikacjom, będzie drogowskazem dla czytelników i pomocą w ich księgarskich wyborach, a dla autorów i wydawców stanie się pożądanym potwierdzeniem wysokiego poziomu ich dzieł.

W tym roku nagrodę główną - tytuł Mądrej Książki Roku 2021 - otrzymała "Planeta wirusów. Czy wirusy sterują życiem na Ziemi?" Carla Zimmera. Autor opisuje w niej świat niezwykły, w którym nie rządzimy my, lecz właściwie nieożywione replikatory, maleńkie maszyny potrafiące podporządkować sobie dowolny proces w naszym ciele. Boimy się ich. I słusznie, na wiele chorób wirusowych nie mamy dotąd żadnego lekarstwa. Ale jeśli spojrzymy na wirusy inaczej, poznamy grupę niezwykłych tworów, balansujących na cienkiej granicy między życiem i materią martwą, odpowiedzialnych za krążenie pierwiastków na Ziemi, regulację klimatu całej planety czy wreszcie powstanie wiele miliardów lat temu życia takiego, jakim znamy je obecnie.

Za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży jury uznało "Brud. Cuchnąca historia higieny" Moniki Utnik-Strugały. To bogato ilustrowane kompendium wiedzy o obyczajach, przesądach, odkryciach i wynalazkach związanych z brudem, higieną i medycyną. Warto sięgnąć po ten tytuł, by poznać wiele intensywnie pachnących historii i dowiedzieć się, że siedząc na sedesie, korzystamy z jednego z najważniejszych wynalazków ludzkości. Jest to fascynująca, wieloaspektowa opowieść o czystości i brudzie zilustrowana z iście barokowym przepychem przez jednego z najdowcipniejszych polskich grafików - Piotra Sochę.

Swojego laureata wskazała społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego. W internetowym głosowaniu najwięcej głosów oddano na książkę "Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki?". To ostatnia, napisana na rok przed śmiercią, książka Jacquesa Le Goffa. Ten wybitny francuski mediewista wbrew rozpowszechnionej opinii o odrębności włoskiego renesansu XV wieku uważał go za jeden spośród kilku średniowiecznych „renesansów”, a samo średniowiecze rozciągał do połowy XVIII wieku. Zdaniem autora dopiero wtedy doszło do radykalnych zmian kulturowych znamionujących nową epokę - nowożytność. W niniejszym eseju kwestia tej periodyzacji jest okazją do bardziej fundamentalnych rozważań nad sensem i potrzebą podziału na epoki jako takiego.

W ostatniej kategorii statuetka Euklidesa, przyznana przez internautów i czytelników "Gazety Wyborczej", trafiła do Julity Mańczak i Jakuba Małeckiego za ich "Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu". Autorzy zabierają czytelników w fascynującą podróż do krainy lodu. W czasie tej odysei poznajemy jednak nie tylko hipnotyzujące piękno północnych krajobrazów, ale również smutną prawdę na temat globalnego ocieplenia i jego wpływu na lodowce.

Konkurs zorganizował Uniwersytet Jagielloński i portal Mądre Książki. Jego partnerami są Cafe Nauka UJ, Copernicus Festival, krakowska księgarnia De Revolutionibus. Books&Cafe i "Gazeta Wyborcza". Zwycięzców wyłoniła kapituła w składzie: pełnomocnik rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa prof. Stanisław Kistryn, dziennikarka naukowa Aleksandra Stanisławska, współzałożyciel i redaktor portalu Mądre Książki Leszek Szumlas, redaktor naczelny krakowskiego wydania "Gazety Wyborczej" Michał Olszewski, realizująca projekty ekologiczne w Carbon Footprint Foundation Marta Seweryn oraz popularyzatorzy nauki - dr Monika Koperska, Marta Trzeciak i dr Kamil Kopij.

Polecamy również
Profesor Jan Ostrowski otrzymał tytuł Małopolanina Roku 2022

Profesor Jan Ostrowski otrzymał tytuł Małopolanina Roku 2022

Mądre Książki Roku nagrodzone. Poznaliśmy wszystkich zwycięzców

Mądre Książki Roku nagrodzone. Poznaliśmy wszystkich zwycięzców

Wręczono Nagrodę imienia profesora Marka Sycha

Wręczono Nagrodę imienia profesora Marka Sycha

Absolwentki UJ nagrodzone w 2. edycji konkursu "Korzenie i skrzydła"

Absolwentki UJ nagrodzone w 2. edycji konkursu "Korzenie i skrzydła"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron