Absolwentki UJ nagrodzone w 2. edycji konkursu "Korzenie i skrzydła"

W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie (NIKiDW) odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Korzenie i skrzydła" na najlepszą pracę magisterską na temat kultury i dziedzictwa obszarów wiejskich w Polsce. W gronie laureatów znalazły się trzy absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego, które ukończyły studia na wydziałach Historycznym, Polonistyki oraz Zarządzania i Komunikacji Społecznej.

Jak poinformował na stronie internetowej NIKiDW, konkurs podobnie jak w zeszłym roku spotkał się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Wpłynęło 30 zgłoszeń, a tematyka prac oscylowała wokół zagadnień związanych z szeroko pojętą kulturą i dziedzictwem obszarów wiejskich, dotykając kwestii folkloru muzycznego i słownego, architektury wsi, muzealnictwa etnograficznego. Komisja konkursowa pod przewodnictwem dr hab. Pani Violetty Wróblewskiej, prof. UMK oceniła je zgodnie z założeniami konkursu, przyznając ujęte w nim nagrody. Ponadto uhonorowani zostali promotorzy prac, które zajęły pierwsze miejsca oraz przyznanych zostało 5 wyróżnień honorowych.

Drugie miejsce w konkursie przyznano Marioli Petryszak za pracę "Językowo-kulturowy obraz wiejskiej przestrzeni funeralnej utrwalony w pieśniach pogrzebowych wykonywanych na Spiszu" napisanej pod opieką naukową prof. Haliny Kurek z Wydziału Polonistyki UJ. Praca powstała w celu zebrania i opracowania pieśni pogrzebowych wykonywanych na Spiszu. Przeanalizowany materiał zawiera pieśni typowe dla tego regionu, tzw. "wyśpiewki" oraz inne utwory o różnym pochodzeniu. Opracowanie oparte jest na podziale według pól znaczeniowych zawierających najistotniejsze elementy opisywanej przestrzeni funeralnej. Zostały również wykorzystane narzędzia zaczerpnięte z teorii językowego obrazu świata Jerzego Bartmińskiego. Całości dopełnia charakterystyka badanego regionu wraz z uwzględnieniem spiskiej obrzędowości pogrzebowej.

Drugą nagrodę otrzymała również Zuzanna Szkup, autorka pracy "Zarządzanie dziedzictwem kulturowym na przykładzie Łemkowskiej Zagrody", której promotorem była dr hab. Ewa Kocój, prof. UJ z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Celem niniejszej pracy magisterskiej było zbadanie sposobów zarządzania dziedzictwem kulturowym w Łemkowskiej Zagrodzie Edukacyjnej. Ponadto, poznanie historii rodziny właścicieli oraz genezy organizacji, specyfiki jej działalności, a także sposobów zarządzania zbiorami, stanowią istotny element pracy. Metodologia pracy opiera się na badaniach jakościowych, w tym wywiadzie częściowo ustrukturyzowanym z właścicielem badanej organizacji, obserwacji jawnej uczestniczącej, analizie dokumentów, a także netografii. Współcześnie zarządzanie lokalnymi i regionalnymi instytucjami kultury wydaje się być istotne z uwagi na fakt, iż są to miejsca dające okazję do działań edukacyjnych, są szansą dla zachowania dziedzictwa kulturowego, a także mogą budować poczucie tożsamości lokalnej.

Trzecie miejsce w konkursie "Korzenie i skrzydła" zajęła Leonia Brzozowska, absolwentka Wydziału Historycznego UJ. Promotorem pracy "Kwiatowy palimpsest. Antropologiczne studium współczesnego malarstwa w Zalipiu" była dr hab. Monika Golonka-Czajkowska, prof. UJ. Tematem nagrodzonej pracy jest antropologiczny namysł nad malarstwem zalipskim, które, choć niegdyś docenione przez etnografię i eksplorowane przez politykę kulturową, od dawna nie doczekało się wznowienia pogłębionych badań etnologicznych. Przegląd historii zjawiska i poszerzenie go o krytyczną analizę dyskursu zarysowują kontekst do opisu trzech sylwetek współczesnych zalipskich artystek, stworzonego w oparciu o materiały pozyskane podczas stacjonarnych badań terenowych. Studia przypadków stają się jednocześnie pretekstem do zaprezentowania wątków związanych z kształtowaniem narracji o sztuce ludowej Zalipia i sposobów jej wykorzystania.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa