Po raz 15. wręczono Nagrodę im. Lwa Sapiehy

Po raz 15. wręczono Nagrodę im. Lwa Sapiehy

15.09.2023
Tegorocznym laureatem został historyk i badacz dr Mikola Volkau. Nagroda została wręczona 15 września w Librarii Collegium Maius UJ, podczas uroczystości, której przewodziła prorektor UJ prof. Dorota Malec. Nagroda ma na celu honorowanie wybitnych zasług w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz budowaniu niepodległej, demokratycznej Białorusi, uwzględniającej najlepsze tradycje historyczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
więcej o Po raz 15. wręczono Nagrodę im. Lwa Sapiehy
Prof. Artur Ekert nagrodzony przez <span lang="en">Royal Society</span>

Prof. Artur Ekert nagrodzony przez Royal Society

01.09.2023
Pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim polski matematyk, który jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, został uhonorowany przez brytyjskie Royal Society Nagrodą Milnera za rok 2024 za "pionierski wkład w komunikację i obliczenia kwantowe, które przekształciły dziedzinę nauk o informacji kwantowej z niszowej aktywności akademickiej w przedsięwzięcie o istotnym dla przemysłu znaczeniu".
więcej o Prof. Artur Ekert nagrodzony przez Royal Society
Polskie Towarzystwo Fizyczne nagrodziło dr. Krzysztofa Giergiela
nagrody

Polskie Towarzystwo Fizyczne nagrodziło dr. Krzysztofa Giergiela

25.07.2023
Naukowiec, który w 2022 roku obronił doktorat na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego został uhonorowany przez PTF Nagrodą im. Zygmunta Florentego Wróblewskiego. Przyznano ją za pracę doktorską pt. "Time Crystal Phenomena" przygotowaną pod opieką prof. Krzysztofa Sachy.
więcej o Polskie Towarzystwo Fizyczne nagrodziło dr. Krzysztofa Giergiela
Dr inż. Mieszko Wilk z prestiżową nagrodą "2023 Eastern Star Award"
nagrody i wyróżnienia

Dr inż. Mieszko Wilk z prestiżową nagrodą "2023 Eastern Star Award"

24.07.2023
Naukowiec z Zakładu Immunologii Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ otrzymał prestiżową nagrodę "2023 Eastern Star Award" przyznawaną przez Europejską Federację Towarzystw Immunologicznych (European Federation of Immunological Sociaties, EFIS). Nagroda ta będzie wsparciem projektu prowadzonego przez dr. Wilka w ramach grantu Polonez Bis zatytułowanego "Regulacja szlaku przekazu sygnału SLPI-IL-17 podczas infekcji dróg oddechowych i po szczepieniu".
więcej o Dr inż. Mieszko Wilk z prestiżową nagrodą "2023 Eastern Star Award"
Profesorowie UJ CM nagrodzeni przez Polską Akademię Umiejętności
nagrody

Profesorowie UJ CM nagrodzeni przez Polską Akademię Umiejętności

28.06.2023
Dr hab. Mateusz Siedliński i dr hab. Marcin Magierowski, prof. UJ z Wydziału Lekarskiego UJ CM zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Tadeusza Browicza PAU. Uhonorowano ich odpowiednio za cykl publikacji "Udział limfocytów T i fosfosfingozyny w komórkowych oraz molekularnych mechanizmach nadciśnienia tętniczego" oraz "Fizjologiczne i molekularne mechanizmy działania leków uwalniających siarkowodór i tlenek węgla".
więcej o Profesorowie UJ CM nagrodzeni przez Polską Akademię Umiejętności