Prof. Rafał Chrzan prezesem Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej
osiągnięcie

Prof. Rafał Chrzan prezesem Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej

26.09.2022
Dyrektor medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Rafał Chrzan objął funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej podczas odbywającego się w Warszawie IV Zjazdu PTUD. Sekretarzem organizacji wybrany został dr med. Janusz Sulisławski, urolog pracujący w tym samym szpitalu.
więcej o Prof. Rafał Chrzan prezesem Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej
Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstanie Centrum Doskonałości AI

Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstanie Centrum Doskonałości AI

22.09.2022
Niemal 20 mln zł przeznaczonych zostanie na realizację na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ programu, którego kierownikiem jest dr Krzysztof Geras, adiunkt z New York University School of Medicine. Jest to wynik rozstrzygnięcia konkursu ARTIQ – Centra Doskonałości AI, realizowanego wspólnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowe Centrum Nauki. Celem konkursu jest wzmocnienie potencjału naszego kraju w obszarze badań nad sztuczną inteligencją (AI - artificial intelligence) i wykorzystaniem ich wyników w praktyce.
więcej o Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstanie Centrum Doskonałości AI
Badacze z UJ na najnowszej liście rankingowej konkursu Miniatura

Badacze z UJ na najnowszej liście rankingowej konkursu Miniatura

16.09.2022
Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało w piątek 16 września piątą listę rankingową konkursu Miniatura 6. Grono ekspertów wyłoniło do finansowania 4 wnioski naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego na łączną kwotę niemal 200 tys. złotych. W ramach przyznanych funduszy przeprowadzą oni badania wstępne i pilotażowe.
więcej o Badacze z UJ na najnowszej liście rankingowej konkursu Miniatura
Stypendia START FNP dla naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego

Stypendia START FNP dla naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego

13.09.2022
W siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów 100 laureatom programu START 2022. Było to jubileuszowe spotkanie, ponieważ prestiżowe stypendia dla wybitnych młodych uczonych zostały wręczone po raz 30. W tym roku wśród zwycięzców znalazło się 10 osób, które prowadzą badania w Uniwersytecie Jagiellońskim.
więcej o Stypendia START FNP dla naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego

25.08.2022
Międzynarodowy zespół badawczy pracujący pod kierunkiem dr Katarzyny Jaśko z Instytutu Psychologii UJ zbadał, w jaki sposób przekonania ideologiczne łączą się z przemocą. Z opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS) rezultatów badań wynika, że ideologie prawicowe częściej wiążą się z użyciem przemocy niż lewicowe.
więcej o Zespół badawczy dr Katarzyny Jaśko publikuje wyniki badań nad przemocą i ekstremizmami politycznym