Studentka prawa zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie z procedury karnej

Dominika Sokołowska, studentka IV roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ), wygrała III Ogólnopolski Konkurs Wiedzy z Postępowania Karnego, który odbył się na początku czerwca na Uniwersytecie w Białystoku. Kolejne miejsca zajęli reprezentanci Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na wysokim 4. miejscu uplasował się Adam Gąsiorowski, drugi ze studentów WPiA UJ.

III Ogólnopolski Konkurs Wiedzy z Postępowania Karnego zorganizowała Katedra Postępowania Karnego przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Studenckie Koło Nauk Penalnych. Do rywalizacji przystąpiło 17 studentów z dziesięciu ośrodków uniwersyteckich, które w roku akademickim 2014/2015 realizują przedmiot „Postępowanie karne". Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polegał na rozwiązaniu testu. W drugim rywalizowało sześcioro finalistów, którzy musieli udzielić odpowiedzi ustnej na dwa losowo wybrane pytania, sprawdzające wiedzę ogólną i umiejętności rozwiązywania problemów dotyczących procedury karnej.

Zwyciężyła Dominika Sokołowska, studentka IV roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na podium znaleźli się jeszcze Marta Pustuła z Uniwersytetu Śląskiego i Jan Sadecki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Warto odnotować, że tuż za wymienioną trójką uplasował się drugi z reprezentantów naszej uczelni Adam Gąsiorowski, również studiują prawo na IV roku. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie drużyny uniwersyteckiej był dr Paweł Czarnecki z Katedry Postępowania Karnego UJ.

- To zasługa przede wszystkim samych studentów, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. To ich praca zaowocowała sukcesem. Ja tylko starałem się ich przygotować. Byłem przekonany, że we dwójkę zakwalifikują się do etapu ustnego, dlatego wspólnie z Małgorzatą Czerwińską, doktorantką w Katedrze Postępowania Karnego, przygotowaliśmy im scenariusze dla wystąpień w drugim etapie. Zadanie było tym bardziej trudne, że studenci uczyli się przepisów, które wejdą dopiero w życie 1 lipca 2015 roku - mówi dr Paweł Czarnecki.

Dominika Sokołowska i Adam Gąsiorowski to laureaci wydziałowego konkursu z procesu karnego, który od kilku lat organizuje Katedra Postępowania Karnego UJ i Koło Naukowe Postępowania Karnego TBSP UJ. Początkowo przygotowania do III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy z Postępowania Karnego polegały na rozwiązywaniu testów.

- Przez następne kilka spotkań ćwiczyliśmy symulacje pytań i udzielenie na nie najlepszych odpowiedzi. Zwracałem im uwagę na znaczenie nie tylko treści merytorycznej, ale też starałem się podpowiadać, jak mają walczyć ze stresem, jakich zwrotów powinni unikać w wypowiedzi lub jak wybrnąć z sytuacji, gdyby nie wylosowali korzystnego dla siebie pytania - opowiada opiekun prawniczej reprezentacji UJ.

Uczestników III Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy z Postępowania Karnego oceniała komisja konkursowa. W jej skład weszli: prof. Stanisław Waltoś z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Lech Paprzycki, prof. Akademii im. L. Koźmińskiego w Warszawie, dr hab. Sławomir Steinborn, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Katarzyna Dudka, prof. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. Hanna Paluszkiewicz, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i prof. Cezary Kulesza z Uniwersytetu w Białymstoku.

Przypominamy, że występ studentów WPiA UJ w II Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy z Postępowania Karnego także zakończył się sukcesem. Przed rokiem zwyciężyła Agnieszka Podemska, a trzeci był Jan Kurlit. Za merytoryczne przygotowanie studentów również odpowiadał dr Paweł Czarnecki.

(Łukasz Wspaniały)

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ