Ruszył projekt mający na celu zmniejszenie zanieczyszczenia Bałtyku

16.07.2024
Z początkiem lipca rozpoczęła się realizacja trzyletniego projektu BALTWRECK, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego niebezpiecznym paliwem, amunicją i innymi pozostałościami wraków statków poprzez opracowywanie, demonstrowanie i wdrażanie metod zarządzania wrakami. Partnerem projektu jest Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, który pod kierunkiem dr. Michała Silarskiego ma za zadanie wykonanie testów nowych metod wykrywania materiałów niebezpiecznych w morzu.
więcej o Ruszył projekt mający na celu zmniejszenie zanieczyszczenia Bałtyku
Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/<span lang='en'>Weave</span>

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/Weave

15.07.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zrealizują 3 projekty we współpracy z partnerami z Austrii oraz Czech dzięki finansowaniu zdobytemu w konkursie OPUS 26+LAP/Weave. Łącznie na realizację swoich badań otrzymają z Narodowego Centrum Nauki ponad 4,7 mln zł. OPUS to największy konkurs grantowy NCN, w którym wniosek może złożyć badacz na każdym etapie kariery naukowej - bez ograniczeń co do wieku, doświadczenia i tytułu lub stopnia naukowego.
więcej o Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/Weave
Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

12.07.2024
Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ jako pierwsi na świecie przedstawili opis molekularny syntazy pseudourydyny 3. Pokazali tym samym, w jaki sposób ten ludzki enzym rozpoznaje, wiąże i modyfikuje określone miejsca w transportujących RNA. Wyniki badań ukazały się w "Molecular Cell".
więcej o Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów
Projekty dwojga naukowców z UJ ze wsparciem NCN

27.06.2024
Łącznie ponad 90 tys. zł przeznaczonych na realizację działań naukowych trafi do naukowców z UJ – dr Ilony Gurgul z Wydziału Chemii i dr. hab. Jacka Piątka z Wydziału Lekarskiego, którzy zostali laureatami 8. edycji konkursu MINIATURA. Drugą listę rankingową opublikowało Narodowe Centrum Nauki (NCN).
więcej o Projekty dwojga naukowców z UJ ze wsparciem NCN
Naukowiec z UJ opracował nową, oszczędną metodę galwanizacji

26.06.2024
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano nową metodę cienkowarstwowego powlekania materiałów w drodze elektrolitycznej w sposób przypominający drukowanie. Innowację można wdrożyć w skali przemysłowej. Co ważne, jej stosowanie wymaga minimalnych ilości materiałów chemicznych, a dodatkowo jej właściwości mogą przyczynić się do szybszego rozwoju organicznych ogniw solarnych III generacji. Nową metodą można pokrywać różnego typu materiały warstwami o grubości liczonej w nanometrach.
więcej o Naukowiec z UJ opracował nową, oszczędną metodę galwanizacji