Osiągnięcia

osiągnięcia

17.11.2023
15 listopada 2023 r. w prestiżowym międzynarodowym czasopiśmie "Nature" opublikowany został artykuł pt. "Computational prediction of complex cationic rearrangement outcomes", którego współautorem jest dr Sebastian Baś z Wydziału Chemii UJ. Praca dotyczy wykorzystania pionierskich metod sztucznej inteligencji do przewidywania przebiegu oraz produktów reakcji chemicznych.
więcej o Badacz z UJ współautorem artykułu w "Nature" o użyciu SI do przewidywania reakcji chemicznych

17.11.2023
Badaczki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazły sposób, który pozwala w bardzo krótkim czasie pozyskać komórki tkanki kostnej gotowe do przeszczepów lub do innego wykorzystania w terapiach regeneracji kości. Metoda polega na pobraniu z tkanki tłuszczowej mezenchymalnych komórek macierzystych (MSC) i stymulowania ich w sposób, który inicjuje ich różnicowanie w kierunku tkanki kostnej.
więcej o Na UJ opracowano nowy sposób pozyskiwania komórek tkanki kostnej do bezpiecznych przeszczepów
Stypendia L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki przyznane badaczkom z UJ
osiągnięcie moiblna

Stypendia L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki przyznane badaczkom z UJ

15.11.2023
Mgr inż. Elżbieta Wątor ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ i Małopolskiego Centrum Biotechnologii oraz dr inż. Marta Pacia z Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków UJ zostały laureatkami prestiżowego stypendium, którego celem jest promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych naukowczyń prowadzących zaawansowane badania w dziedzinie nauk o życiu, zachęcanie ich do kontynuacji prac, zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie im wsparcia finansowego.
więcej o Stypendia L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki przyznane badaczkom z UJ
Konkurs Miniatura 7 rozstrzygnięty. Wśród laureatów badacze z UJ

Konkurs Miniatura 7 rozstrzygnięty. Wśród laureatów badacze z UJ

14.11.2023
13 października Narodowe Centrum Nauki opublikowało 6. i jednocześnie ostatnią listę rankingową w konkursie Miniatura 7. Do grona laureatów dołączyło 20 naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy na badania wstępne/pilotażowe, wyjazdy badawcze i konsultacyjne, staże naukowe oraz kwerendy otrzymają ponad 820 tys. złotych.
więcej o Konkurs Miniatura 7 rozstrzygnięty. Wśród laureatów badacze z UJ
Dr Tomasz Kołodziej współautorem artykułu w "<span lang="en">Nature</span>"
osiągnięcie

Dr Tomasz Kołodziej współautorem artykułu w "Nature"

20.10.2023
W czasopiśmie "Nature" opublikowano wyniki badań dotyczących wzbudzania rezonansowego izomeru skandu-45 wraz z precyzyjnym określeniem energii rezonansu. W prace prowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem Yuri’a Shvyd’ko z ośrodka Argonne National Laboratory (USA) zaangażowany jest dr Tomasz Kołodziej z NCPS Solaris UJ.
więcej o Dr Tomasz Kołodziej współautorem artykułu w "Nature"