Student UJ współodkrywcą nietypowej gwiazdy

Student UJ współodkrywcą nietypowej gwiazdy

22.01.2018
Amerykańskie Stowarzyszenie Obserwatorów Gwiazd Zmiennych - AAVSO (ang. American Association of Variable Star Observers) potwierdziło oficjalnie zgłoszenie nietypowej gwiazdy zmiennej typu RS Canum Venaticorum (RS). Odkrycia dokonali Adam Tużnik - student astronomii z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Gabriel Murawski - miłośnik astronomii z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
więcej o Student UJ współodkrywcą nietypowej gwiazdy
Naukowcy z UJ laureatami międzynarodowego konkursu Polonium

Naukowcy z UJ laureatami międzynarodowego konkursu Polonium

17.01.2018
Trzy zespoły badawcze z Uniwersytetu Jagiellońskiego wezmą udział w polsko-francuskim konkursie Polonium 2018/2019, wspieranym finansowo przez partnerów z obu krajów. Koordynują go polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz - po stronie Francji - Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Badań oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
więcej o Naukowcy z UJ laureatami międzynarodowego konkursu Polonium
Kolejni uniwersyteccy badacze nagrodzeni w konkursie Miniatura 1

Kolejni uniwersyteccy badacze nagrodzeni w konkursie Miniatura 1

16.01.2018
W grudniu Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało następne listy rankingowe konkursu Miniatura 1. Program ma wesprzeć naukowców, którzy do tej pory nie byli beneficjentami systemu grantowego NCN. Do grona 35 pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego z dofinansowaniem na pojedyncze działania naukowe służące realizacji badań podstawowych, czyli tzw. małe granty, dołączyły dr Joanna Kajzer-Bonk i dr Iwona Tomaszewska.
więcej o Kolejni uniwersyteccy badacze nagrodzeni w konkursie Miniatura 1
Wyróżnienie dla doktoranta z Wydziału Polonistyki UJ

Wyróżnienie dla doktoranta z Wydziału Polonistyki UJ

05.01.2018
Radosław Budzyński, doktorant w Katedrze Międzynarodowych Studiów Polonistycznych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem Stypendium im. Anny Stadnickiej.
więcej o Wyróżnienie dla doktoranta z Wydziału Polonistyki UJ
Pierwsze wyniki obrazowania w mikroskopie PEEM w synchrotronie Solaris

Pierwsze wyniki obrazowania w mikroskopie PEEM w synchrotronie Solaris

22.12.2017
W ubiegłym tygodniu sukcesem zakończono proces instalacji mikroskopu fotoelektrycznego PEEM na linii eksperymentalnej PEEM/XAS. Pierwszy raz w polskim synchrotronie użyto promieniowania synchrotronowego do uzyskania obrazowania z chemiczną i magnetyczną zdolnością rozdzielczą.
więcej o Pierwsze wyniki obrazowania w mikroskopie PEEM w synchrotronie Solaris