uj-popular-articles uj-popular-articles

Popularne wiadomości

Ranking CWUR: Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią

Uniwersytet Jagielloński pozostaje najwyżej notowaną uczelnią z Polski w rankingu The Center for World University Rankings (CWUR). W zestawieniu ujęto 2000 szkół wyższych i instytutów z całego świata, w tym 40 polskich. Na czele rankingu niezmiennie od 11 lat Uniwersytet Harvarda.
Liczba wyświetleń : 3093
Roczne staże w Stanach Zjednoczonych dla kilkunastu studentów UJ

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta opublikowała listę laureatów programu BioLAB 2022-23. Czternaścioro studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie roczny staż w renomowanych ośrodkach badawczych w Oklahomie, Chicago, Dallas i Charlottesville.
Liczba wyświetleń : 2190
Japońskie odznaczenie państwowe dla profesora Wojciecha Nowaka

Rząd Japonii odznaczył Orderem Wschodzącego Słońca – Złote Promienie ze Wstęgą prof. Wojciecha Nowaka, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2012-2020. Ambasada Japonii w specjalnym komunikacie podziękowała mu za jego wieloletnią działalność i wyraziła nadzieję, że zapoczątkowane przez niego więzy przyjaźni będą przyczyniały się do dalszego rozwoju relacji polsko-japońskich.
Liczba wyświetleń : 1991
Wręczenie odznaczeń państwowych i Medali KEN pracownikom UJ

20 kwietnia w Auditorium Maximum UJ odbyło się posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego pracownikom UJ wręczone zostały odznaczenia państwowe i Medale Komisji Edukacji Narodowej. Uhonorowane zostały osoby, które ze względu na pandemię wirusa SARS CoV-2 nie mogły odebrać przyznanych odznaczeń w 2020 roku.
Liczba wyświetleń : 1836
Ambasador Rwandy odwiedza Uniwersytet Jagielloński

28 kwietnia 2022 r. Uniwersytet Jagielloński odwiedził ambasador Rwandy w Polsce prof. Anastase Shyaka. Dyplomatę podjął w swoim gabinecie rektor UJ prof. Jacek Popiel wraz z prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorotą Malec oraz prorektorem UJ ds. Collegium Medicum UJ prof. Tomaszem Grodzickim. Wizyta ambasadora obejmowała również zwiedzanie muzeum uniwersyteckiego Collegium Maius.
Liczba wyświetleń : 1799
Władze UJ złożyły kwiaty pod pomnikiem Hugona Kołłątaja

W krakowskie obchody święta Konstytucji 3 Maja od 9 lat wpisuje się uroczystość upamiętniająca Hugona Kołłątaja - reformatora Akademii Krakowskiej i jej późniejszego rektora, współtwórcę Konstytucji 3 Maja. Dziś pod jego pomnikiem, znajdującym się na dziedzińcu Collegium Kołłątaja przy ulicy Gołębiej, władze najstarszej polskiej uczelni, na czele z rektorem UJ prof. Jackiem Popielem, złożyły kwiaty.
Liczba wyświetleń : 1718
Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]

Jako kontynuatorzy dzieła zapoczątkowanego przez założycieli krakowskiego Studium Generale jesteśmy wszelako dalecy od tego, aby spocząć na laurach. Mierzymy się wszak nieustannie z coraz to nowymi wyzwaniami, które wymagają od nas roztropności, determinacji, umiejętności wynajdywania rozwiązań dla problemów i sytuacji, które stają na naszej drodze - mówił podczas dzisiejszego posiedzenia Senatu rektor UJ prof. Jacek Popiel.
Liczba wyświetleń : 1490
Dr Alicja Adamczak uhonorowana medalem „Plus Ratio Quam Vis”

21 kwietnia odbyła się uroczystość wręczenia srebrnego medalu „Plus Ratio Quam Vis” dr Alicji Adamczak, która uhonorowana została w uznaniu zasług na polu prawa własności intelektualnej, zarówno na gruncie naukowym, jak i w działalności publicznej. Wyróżnienie przyznano m. in. za działania rzecz rozwoju współpracy naukowej w zakresie prawa własności intelektualnej oraz podejmowanie inicjatyw legislacyjnych i promowanie rozwiązań prawnych w tej dziedzinie.
Liczba wyświetleń : 1450
"<span lang="en">Chemical Science</span>" donosi o badaniach naukowych chemików z UJ

"Chemical Science" donosi o badaniach naukowych chemików z UJ

Na łamach flagowego czasopisma wydawnictwa The Royal Society of Chemistry - Chemical Science, ukazała się praca "Mining anion–aromatic interactions in the Protein Data Bank", której współautorami są Emilia Kuźniak-Glanowska i dr hab. Robert Podgajny, prof. UJ z Zespołu Nieorganicznych Materiałów Molekularnych Wydziału Chemii UJ. Artykuł powstał w ramach realizacji interdyscyplinarnego programu studiów doktoranckich InterDokMed.
Liczba wyświetleń : 1447
Medycy z Krakowa zakupili specjalistyczny sprzęt dla szpitala we Lwowie

Wysokospecjalistyczne narzędzia chirurgiczne o wartości prawie 70 tysięcy złotych trafią do Szpitala Klinicznego Państwowej Straży Granicznej we Lwowie. Zakupiono je z pieniędzy zebranych przez pracowników Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w ramach trwającej ponad miesiąc wewnętrznej zbiórki "Pomoc dla Ukrainy".
Liczba wyświetleń : 1418