Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Obecny prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Piotr Jedynak został wybrany przez Kolegium Elektorów na rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w kadencji 2024-2028. Był jednym z czworga kandydatów na to stanowisko. Rektor elekt rozpocznie urzędowanie 1 września.
Liczba wyświetleń: 8493
Komunikat w związku z ostatnimi wydarzeniami w domach studenckich UJ „Kamionka”

W piątek 17 maja br. władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zostały poinformowane przez Koło Młodych zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym „Inicjatywa Pracownicza” o rozpoczęciu strajku okupacyjnego na terenie nieczynnego domu studenckiego przy ul. Kamionka 11 w Krakowie. Osoby protestujące dostały się do obiektu uniwersyteckiego w sposób nielegalny i z naruszeniem obowiązujących norm prawnych, a sam strajk nie został nigdzie zgłoszony.
Liczba wyświetleń: 8457
Duże zmiany we władzach rektorskich UJ przyszłej kadencji

Od 1 września br. obowiązki rektora najstarszej polskiej uczelni zacznie pełnić prof. Piotr Jedynak. Dziś poznaliśmy nazwiska sześciorga prorektorów, z którymi będzie współpracować w kadencji 2024-2028. Zaproponowanych przez rektora elekta kandydatów pozytywnie zaopiniowało Kolegium Elektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego składające się z 238 osób reprezentujących wszystkich członków wspólnoty akademickiej.
Liczba wyświetleń: 3639
W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W środę 24 kwietnia zmarł prof. Władysław Miodunka - wybitny językoznawca, pionier glottodydaktyki polonistycznej, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego poprzednich kadencji, wieloletni dyrektor Instytutu Polonijnego i Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie.
Liczba wyświetleń: 1546
Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

W związku z pojawianiem się w prasie i mediach społecznościowych nieprawdziwych informacji dotyczących działań władz Uniwersytetu Jagiellońskiego związanych z domami studenckimi, rektor UJ prof. Jacek Popiel postanowił przedstawić faktyczny stan sytuacji w powyższej kwestii.
Liczba wyświetleń: 1363
660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

- Powracamy dzisiaj do wydarzeń z 12 maja 1364 roku, kiedy to król Kazimierz Wielki zadecydował o powołaniu w Krakowie Studium Generale. Władca zdawał sobie w pełni sprawę z faktu, że przyszłość państwa polskiego musi być oparta na ludziach wykształconych - mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel, otwierając uroczyste posiedzenie Senatu zwołane z okazji Święta UJ. Gościem honorowym uroczystości był prof. Adam Strzembosz - wybitny prawnik i autorytet, któremu wręczony został złoty medal "Plus Ratio Quam Vis".
Liczba wyświetleń: 1272
Oświadczenie Uniwersytetu Jagiellońskiego

W związku z jawnym nieprzestrzeganiem obowiązujących przepisów prawa oraz nieszanowaniem ustaleń, wspólnie przyjętych podczas negocjacji, prowadzonych w sobotę 18 maja br., Uniwersytet Jagielloński zawiesza wszelkie rozmowy z okupującymi nielegalnie akademik do czasu przywrócenia stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa, tj. w szczególności opuszczenia obiektu.
Liczba wyświetleń: 1195
Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

25 kwietnia prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje profesorskie 52 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Jednym z nich jest Piotr de Bończa Bukowski z Instytutu Filologii Germańskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uroczystość odbyła się 25 kwietnia w Pałacu Prezydenckim.
Liczba wyświetleń: 1142
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

COST (European Cooperation in Science and Technology) jest częścią programu Horyzont Europa, który umożliwia naukowcom i badaczom z różnych krajów tworzenie sieci współpracy w celu wymiany wiedzy i wspólnego rozwijania swoich badań. Programy COST Action są jednymi z głównych instrumentów realizacji tych celów, promując międzynarodową współpracę i innowacyjne projekty badawcze. PAAR-net COST Action to inicjatywa, która łączy naukowców i innowatorów zainteresowanych podejściami partycypacyjnymi w odniesieniu do osób starszych.
Liczba wyświetleń: 1120
Nowy komunikat władz UJ w sprawie akademików przy ul. Kamionka

W związku ze strajkiem okupacyjnym w akademiku "Kamionka" władze Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz kolejny informują, że już 20 kwietnia br. podjęły decyzję o wstrzymaniu kolejnego ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości położonej przy ul. Kamionka w Krakowie.
Liczba wyświetleń: 1100