Widok zawartości stron
Wiadomości
Popularne artykuły
Popularne wiadomości
Pracownicy UJ uhonorowani z okazji Święta Edukacji Narodowej
We wtorek 14 listopada odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UJ zwołane z okazji Święta Edukacji Narodowej, które upamiętnia rocznicę powstania pierwszego ministerstwa oświaty w Polsce i Europie. Uroczystość pierwotnie miała odbyć się w październiku, ale z przyczyn niezależnych od Uniwersytetu Jagiellońskiego wydłużyły się procedury wyłaniania osób, którym miały zostać w tym roku przyznane medale i odznaczenia państwowe.
Liczba wyświetleń: 1644
Pamięć Uniwersytetu trwa
- Naszym obowiązkiem, jako przedstawicieli krakowskiego środowiska akademickiego jest przypominanie o dramatycznych wydarzeniach z 6 listopada 1939 roku i przestrzeganie przed odnawiającym się na świecie złem – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel podczas spotkania na Cmentarzu Rakowickim, gdzie licznie zgromadzili się m.in. pracownicy, studenci i władze UJ, aby uczcić 84. rocznicę Sonderaktion Krakau – podstępnego aresztowania pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni Krakowa przez władze hitlerowskie.
Liczba wyświetleń: 1364
W Collegium Novum nagrodzono najlepsze książki o tematyce żydowskiej
Dr Ewa Koźmińska-Frejlak, dr Agnieszka Witkowska-Krych oraz dr Tomasz M. Jankowski zostali tegorocznymi laureatami 6. edycji Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka za najlepszą naukową publikację książkową w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce za rok 2022. Zwycięzców wyłoniła kapituła, której przewodniczy prof. Stanisław Sroka, dziekan Wydziału Historycznego UJ.
Liczba wyświetleń: 1341
Najlepsze koło naukowe w Polsce działa na Wydziale Lekarskim UJ CM
Członkowie SKM Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM odebrali w auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie główną nagrodę w kategorii "Najlepsze Koło Naukowe Roku 2023" w 13. edycji ogólnopolskiego konkursu dla młodych naukowców StRuNa. Plebiscyt organizowany jest przez Fundację "Fundusz Pomocy Studentom", a patronuje mu Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Liczba wyświetleń: 1173
48 badaczy UJ w nagrodzonych w konkursach OPUS 25 i PRELUDIUM 22
Narodowe Centrum Nauki (NCN) rozstrzygnęło konkursy OPUS 25 i PRELUDIUM 22, przyznając najniższą liczbę grantów od początku jego działalności. Z powodu zamrożonego budżetu NCN wskaźnik sukcesu w tej edycji wyniósł odpowiednio 8,06 proc. i 10,73 proc. Po raz pierwszy w historii przygotowano listy rankingowe dla projektów, które zostały wysoko ocenione i nie uzyskały finansowania wyłącznie z powodu braku środków.
Liczba wyświetleń: 1012
Na UJ opracowano nowy sposób pozyskiwania komórek tkanki kostnej do bezpiecznych przeszczepów
Badaczki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazły sposób, który pozwala w bardzo krótkim czasie pozyskać komórki tkanki kostnej gotowe do przeszczepów lub do innego wykorzystania w terapiach regeneracji kości. Metoda polega na pobraniu z tkanki tłuszczowej mezenchymalnych komórek macierzystych (MSC) i stymulowania ich w sposób, który inicjuje ich różnicowanie w kierunku tkanki kostnej.
Liczba wyświetleń: 990
Nowi profesorowie belwederscy w Uniwersytecie Jagiellońskim
Prezydent Andrzej Duda nadał tytuły profesorskie kilkudziesięciu nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki. W tym gronie znalazło się czworo przedstawicieli społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Reprezentują oni nauki ścisłe i przyrodnicze oraz nauki medyczne i nauki o zdrowiu. Uroczystość odbyła się w środę 8 listopada w Pałacu Prezydenckim.
Liczba wyświetleń: 954
Zwalczanie lekooporności jak składanie mebli ze znanej sieciówki - przełomowe odkrycia naukowców z MCB UJ
Co nowe terapie antybakteryjne mają wspólnego z meblami ze znanej sieciówki? Ostatnie odkrycia naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ sugerują, że łączą je… wirusy. Wszyscy wiemy, że choroby zakaźne wywoływane są przez bakterie i wirusy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że bakterie też mają swoje wirusy. Bakteriofagi – bo tak one się nazywają – infekują komórkę bakteryjną, co często kończy się śmiercią dla bakterii.
Liczba wyświetleń: 938
Ludovika Prize dla profesora Stanisława Sroki
6 listopada na budapeszteńskim Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej po raz pierwszy odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Ludoviki. Uhonorowano nią profesora Stanisława Srokę, dziekana Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nagroda Ludoviki jest wyrazem uznania dla osób, których wybitne osiągnięcia na polu naukowym, publicznym i zawodowym, wiedza i droga życiowa są godne naśladowania.
Liczba wyświetleń: 917
Cztery żywioły w Auditorium Maximum UJ
Neutralność klimatyczna, zrównoważony rozwój, ślad węglowy, bioróżnorodność, gospodarka obiegu zamkniętego – to zagadnienia, które zdominowały naukowe wystąpienia i dyskusje, które toczyły się podczas konferencji ekologicznej "E-Know – 4 żywioły – Człowiek 2050". Wydarzenie skierowane było do szeroko pojętego środowiska akademickiego, ale szczególne cenna była liczna obecność uczniów szkół ponadpodstawowych.
Liczba wyświetleń: 911