Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

Senatorowie pozytywnie zaopiniowali 2 kandydatów na rektora UJ

27 marca odbyło się posiedzenie Senatu UJ, w trakcie którego opiniowane były osoby zgłoszone przez elektorów na kandydatów na Rektora UJ na kadencję 2024-2028. W obradach udział wzięły wszystkie osoby zgłoszone przez grupy elektorów do Uczelnianej Komisji Wyborczej: prof. Armen Edigarian, prof. Tomasz Grodzicki, prof. Piotr Jedynak i prof. Dorota Malec.
Liczba wyświetleń: 2157
Stypendia za znaczące osiągnięcia dla kilkudziesięciu studentów UJ

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) opublikowało wyniki konkursu o stypendium ministra na rok akademicki 2023/2024 za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Szef resortu Dariusz Wieczorek przyznał granty 386 żakom. W gronie laureatów jest 37 studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendium jest wypłacane jednorazowo, a jego wysokość wynosi 17 tys. złotych.
Liczba wyświetleń: 1776
Członkowie Rady Uczelni zdecydowali, kto powalczy o fotel rektora UJ

Rada Uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego na posiedzeniu 4 kwietnia br. wskazała kandydatów na stanowisko rektora UJ na kadencję 2024-2028. Następcę profesora Jacka Popiela poznamy za 3 tygodnie. Wcześniej profesorowie ubiegający się o to stanowisko wezmą udział w debacie z przedstawicielami społeczności akademickiej najstarszej polskiej uczelni.
Liczba wyświetleń: 1480

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Znamy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych rankingów na świecie - QS World University Rankings by Subject 2024. W tegorocznej edycji Uniwersytet Jagielloński sklasyfikowano w 23 dyscyplinach we wszystkich 5 obszarach naukowych. Najlepiej ocenione zostały religioznawstwo, filozofia, językoznawstwo, neofilologia, geografia i historia.
Liczba wyświetleń: 1322
Olbrzymie zainteresowanie Dniem Otwartym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń dla maturzystów. W piątek 22 marca w Auditorium Maximum odbył się Dzień Otwarty najstarszej polskiej uczelni. Wydarzenie jest unikalną okazją, by poznać tajniki nauki, odkryć fascynujący świat uniwersyteckich kampusów i dowiedzieć się o najnowszych trendach edukacyjnych. Organizatorzy przygotowali bogaty program, który z pewnością zaspokoił ciekawość i zainteresowania każdego przyszłego studenta.
Liczba wyświetleń: 1278
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

W Auditorium Maximum UJ odbyło się spotkanie kandydatów na rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego na kadencję 2024–2028 z elektorami i innymi członkami wspólnoty uczelni. Prof. Armen Edigarian, prof. Tomasz Grodzicki, prof. Piotr Jedynak i prof. Dorota Malec, którzy zostali wskazani przez Radę Uczelni jako kandydaci na ten urząd, odpowiadali na liczne pytania zebranych i przedstawili kluczowe punkty swoich programów wyborczych. Wyboru rektora dokonają elektorzy 25 kwietnia.
Liczba wyświetleń: 1229
Badacze z UJ odebrali akty nominacyjne w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne 82 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Nowi profesorowie reprezentują 52 instytucje naukowe, a najwięcej z nich wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uroczystość odbyła się we wtorek 26 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Liczba wyświetleń: 1122
Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar nominował 27 marca br. prof. Włodzimierza Wróbla z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego (KKPK), która zajmie się opracowaniem regulacji z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, prawa karnego skarbowego oraz prawa o wykroczeniach.
Liczba wyświetleń: 1088
Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Adam Kozik zajął 3. miejsce w sesji ustnej "Farmacja i Nowe Technologie Biomedyczne" podczas XV Ogólnopolskiej Konferencji Postępy w Badaniach Biomedycznych, a Daniel Jankowski otrzymał stypendium ministra nauki na rok akademicki 2023/2024 za znaczące osiągnięcia naukowe oraz stypendium Fulbrighta.
Liczba wyświetleń: 1051
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dzięki uzyskanemu wsparciu finansowemu w wysokości ponad 1,3 mln zł, badaczka z Zakładu Biochemii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, wspólnie z prof. Tobiasem Langenhanem z niemieckiego Uniwersytetu w Lipsku (Rudolf Schönheimer Institut für Biochemie), przeprowadzi badania w obszarze komunikacji między komórkami w organizmie.
Liczba wyświetleń: 1038