Poezja rozmawia z filozofią - konferencja poświęcona Adamowi Zagajewskiemu

- Spotykamy się ponad rok po odejściu wielkiego poety i filozofa. W tym czasie, który upłynął bardzo odczuwamy jego brak. Podczas konferencji chcemy podkreślić, jak ważna była poezja, a także inne wypowiedzi Adama Zagajewskiego w kontekście filozofii. Ufam, że te dwa dni rozmów będą stanowiły początek nowego myślenia o twórczości poety – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel otwierając konferencję „Adam Zagajewski. Poezja rozmawia z filozofią”.

- Świat, o którym Adam Zagajewski wielokrotnie mówił w swojej poezji i esejach, na naszych oczach kończy się. Pewne wartości, o które poeta walczył znalazły się w bardzo trudnej perspektywie. Czytanie jego dorobku z perspektywy 2022 roku pokazuje, że Zagajewski pewne rzeczy przewidział – stwierdził prof. Popiel.

Dziekan Wydziału Polonistyki UJ prof. Jarosław Fazan przypomniał, że Adam Zagajewski, był doktorem honoris causa UJ, ale także pracownikiem tegoż wydziału – prowadził zajęcia w Studium Literacko-Artystycznym

- Konferencja jest czymś w rodzaju wydarzenia, które ma zastąpić niezrealizowany wykład inauguracyjny Adama Zagajewskiego na nowo powołanym kierunku studiów, startującym tej jesieni na UJ – twórczego pisania – podkreślał dziekan.

- Adam Zagajewski, jest poetą, który nie potrzebują żadnych przymiotników ani epitetów. O jego wielkości poetyckiej, znakomitości myślowej świadczą jego utwory. Był także wielkim obywatelem. Problemy, z którymi borykamy się dzisiaj, były obecne w jego twórczości od dawna. Powrót Adama Zagajewskiego do Krakowa w 2002 roku, stanowi pewną epokę, jest, co orientuje nasze myślenie, przede wszystkim o roli poezji i refleksji.

Spotkanie naukowe poświęcone Zagajewskiemu odbywa się z udziałem kilku wybitnych badaczy - profesorów z instytucji naukowych, które w ostatnich dziesięcioleciach współtworzył Poeta: Polskiej Akademii Umiejętności oraz z Committee on Social Thought na Uniwersytecie w Chicago.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau