Uroczystości

uroczystość rada uczelni senat

Uniwersytet Jagielloński rozpoczął 660. rok akademicki w swojej historii

01.10.2023
- Otaczający nas świat pełen jest niepokojących zdarzeń. Ale w tym szczególnym dniu, jakim jest inauguracja kolejnego roku akademickiego, niech nasze serca i umysły wypełnia radość i wiara w lepsze jutro, pełne wzajemnego szacunku dla każdego. Historia najstarszej polskiej uczelni uświadamia, że jeśli będziemy trwali przy podstawowych wartościach, które przekazały nam poprzednie pokolenia, to możemy z optymizmem wkraczać w kolejny rok akademicki – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel otwierając uroczystość w auli Auditorium Maximum UJ.
więcej o Uniwersytet Jagielloński rozpoczął 660. rok akademicki w swojej historii
W <span lang="la">Collegium Maius</span> UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika

27.09.2023
W przejściu wiodącym z ulicy Jagiellońskiej na dziedziniec najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego odsłonięto tablicę przypominającą, że w tym budynku w latach 1491-1495 studiował najsłynniejszy wychowanek naszej uczelni. Uroczystość stanowiła symboliczne zamknięcie krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
więcej o W Collegium Maius UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika
Ogród Botaniczny UJ obchodzi 240-lecie swojego istnienia

Ogród Botaniczny UJ obchodzi 240-lecie swojego istnienia

23.09.2023
Przedstawiciele 23 ogrodów botanicznych i arboretów z całej Polski, władze uczelni, miasta i instytucji związanych z ochroną środowiska zebrali się 23 września na zaproszenie pracowników i dyrektora Ogrodu Botanicznego UJ prof. Michała Węgrzyna w auli Collegium Novum UJ, aby uczestniczyć w sesji naukowej, która rozpoczyna obchody jubileuszu najstarszego ogrodu botanicznego w naszym kraju.
więcej o Ogród Botaniczny UJ obchodzi 240-lecie swojego istnienia
Śniadanie Profesorskie w Dworze w Modlnicy

Śniadanie Profesorskie w Dworze w Modlnicy

26.07.2023
Organizowane od 23 lat spotkanie upamiętnia rocznicę odnowienia w 1400 roku Uniwersytetu Krakowskiego przez króla Władysława Jagiełłę. Jego idea nawiązuje do wspólnych spotkań i posiłków krakowskich uczonych w Stubie Communis Collegium Maius. Głównym punktem śniadania profesorskiego jest każdego roku wykład, który tym razem wygłosił prof. Michał Rusinek. Spotkanie miało szczególny charakter, gdyż połączone było z pożegnaniem profesorów przechodzących na emeryturę.
więcej o Śniadanie Profesorskie w Dworze w Modlnicy
Profesor Henryk Siewierski uhonorowany medalem "Merentibus"
uroczystość

Profesor Henryk Siewierski uhonorowany medalem "Merentibus"

13.07.2023
Wybitny komparatysta, historyk i teoretyk literatury oraz tłumacz odebrał odznaczenie 12 lipca podczas uroczystego posiedzenia Senatu UJ, które odbyło się w auli Collegium Novum. Uroczystość odbyła się w pierwszym dniu odbywającego się w murach naszej uczelni VIII Światowego Kongresu Polonistów.
więcej o Profesor Henryk Siewierski uhonorowany medalem "Merentibus"