Rektor UJ przyjął ambasadora RFN w Polsce

8 marca Uniwersytet Jagielloński odwiedziła delegacja pod przewodnictwem ambasadora Republiki Federalnej Niemiec Thomasa Baggera, w skład której weszli również konsul generalny Niemiec Michael Groß oraz sekretarz ambasady Uwe Koppel. W spotkaniu, które odbyło się w Sali Senackiej Collegium Novum, wzięli udział rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec.

Rektor UJ rozpoczął spotkanie z ambasadorem od krótkiego omówienia dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszej szkoły wyższej w kraju i jednej z najstarszych w Europie (która zdołała zachować ciągłość działalności przez blisko siedem wieków, również w okresie II wojny światowej). Przedstawił również strukturę Uniwersytetu, wskazując, że tworzą ją formalnie trzy kampusy, spośród których za najnowocześniejszy uchodzi Kampus III – 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego – na którego terenie mieszczą się siedziby wydziałów prowadzących kształcenie i badania w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych, współpracujące z niemieckimi ośrodkami akademickimi i naukowymi.

Prof. Dorota Malec przedstawiła zwięźle bieżący stan relacji łączących Uniwersytet Jagielloński ze stroną niemiecką, podkreślając, że najstarsza polska uczelnia podpisała dotąd z niemieckimi ośrodkami akademickimi i naukowymi ponad 300 porozumień o współpracy, wśród których znajdują się między innymi: otwarcie trzech Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri; praca w ramach Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, utworzonego przy wsparciu i udziale Towarzystwa Maxa Plancka; Szkoła Prawa Niemieckiego, w której działalność zaangażowane są także Uniwersytety w Heidelbergu (Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu) i Moguncji (Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji) oraz aktywna współpraca w ramach międzynarodowych sieci współpracy (takich jak Una Europa).

Ambasador zauważył, że współpraca polsko-niemiecka ma znakomite i długoletnie tradycje. Jako przykład podał fakt, że wśród niemieckich urzędników i lekarzy podziw budzą np. rozwiązania z zakresu cyfryzacji wdrożone w polskim sektorze usług medycznych. Zapowiedział także, że wraz z liczną delegacją niemieckich rektorów i kanclerzy za trzy tygodnie weźmie udział w wydarzeniach, które odbędą się 28 marca na Uniwersytecie Jagiellońskim z okazji otwarcia Centrów Dioscuri.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim