Studenci UJ nagrodzili osoby zaangażowane w rozwój ich kształcenia i codzienną pomoc

12 czerwca podczas przeprowadzonej on-line gali ogłoszono nazwiska laureatów 8. edycji Laudacji Studenckich - nagród przyznawanych przez studentów UJ pracownikom dydaktycznym i administracyjnym naszej uczelni, którzy szczególnie przyczynili się w rozwój uniwersytetu i wspierali młode pokolenie społeczności akademickiej.

Sama nazwa wydarzenia i nagrody ustanowionej przez Samorząd Studentów UJ nawiązują do praktyki wygłaszanej laudacji (łac. laudo, laudare – chwalić), czyli mowy pochwalnej czytanej na cześć osób, którym przyznano tytuł profesora, doktora honoris causa czy inne prestiżowe wyróżnienia.

Laudacje przyznawane są w trzech kategoriach. Od 2013 roku wręczane są nagrody "Mentor studenta" (dla pracownika dydaktycznego) oraz "Pomocna dłoń" (dla pracownika administracyjnego), o zdobyciu których decyduje liczba oddanych w plebiscycie głosów, a także Laudacja Honorowa - zwycięzcą w tym przypadku zostaje osoba wskazana przez kapitułę nagrody.

- Jakość kształcenia to nie tylko mierzalne parametry, ale przede wszystkim ludzie, którzy potrafią inspirować, wyróżniają się swoją aktywnością, zarażają entuzjazmem, stoją po stronie studenta, stają się autorytetem na przyszłe lata. Osoby takie powinny stanowić wzór do naśladowania. Laudacja Studencka to gest podziękowania dla osób wspierających studentów w codziennym życiu na uczelni oraz dla których dobro uniwersytetu jest wartością nadrzędną - mówiła podczas gali przewodnicząca Samorządu Studentów UJ Marcelina Kościołek, która przypomniała także, że w tym roku do konkursu zgłoszono 44 osoby, a w plebiscycie  oddano 4,5 tys. głosów.

Nagrodę "Pomocna dłoń", będącą wyrazem wdzięczności za wyrozumiałość i pomoc okazywaną studentom w ich indywidualnych sprawach, przyznawaną osobie, która w swojej codziennej pracy wykazuje postawę prostudencką odebrała w tym roku mgr Monika Płonka z Wydziału Chemii UJ.

Również w tego wydziału wywodzi się tegoroczny "Mentor studenta", czyli dydaktyk akademicki, wyróżniający się wyjątkową troską o dobro studentów oraz żywym zaangażowaniem w ich wszechstronny rozwój, którym został dr Mateusz Brela.

Laudacją Honorową nagrodzona została Katarzyna Jurzak, pełnomocniczka rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów.

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak zauważył, że Laudacje Studenckie ważne są zarówno dla środowiska studenckiego, jak i dla pracowników. Nagroda stanowi dla nauczycieli i pracowników ważny impuls do dalszej pracy.

Z kolei prorektor ds. dydaktyki UJ prof. Armen Edigarian podkreślił, że nagroda ma wpływ na zmianę standardów współpracy między członkami wspólnoty akademickiej i, co za tym idzie, podniesienie jakości kształcenia na UJ.

- W tym roku idea Laudacji Studenckich nabrała szczególnego znaczenia. W czasie gdy uniwersytet musiał mierzyć się z wieloma jeszcze niedawno trudnymi do wyobrażenia wyzwaniami, niezwykle istotne jest podtrzymywanie spójności społeczności akademickiej - mówił prorektor.

Koła naukowe z UJ nagrodzone w konkursie StRuNa

Pociąg "Relacji Kraków - Warszawa" odjechał ze stacji Scena Piast