Lista wiadomości

nagrody

Kolejna uczona z UJ z Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2020

12.11.2020
Dr hab. Renata Wietecha-Posłuszny, prof. UJ z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego została laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii naukowiec przyszłości. Kapituła konkursu doceniła w ten sposób prowadzone przez nią badania m.in. nad opracowaniem metodologii szybkiego wykrywania substancji psychotropowych w pigułkach gwałtu oraz materiale biologicznym pobranym od ofiar.
więcej o Kolejna uczona z UJ z Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2020
Uniwersytecki synchrotron chwali się postępami na linii XMCD

12.11.2020
Do Krakowa dotarły kolejne zamówione elementy niezbędne do zakończenia budowy linii o roboczej nazwie XMCD. Na montaż czekają 3 komory próżniowe, 2 komory pompujące wraz z pompami jonowymi i 3 lustra. Jedno z nich (tzw. M3b) będzie służyło do przekierowywania wiązki na stację końcową STXM lub na stację PEEM. Dwa pozostałe (tzw. M4a i M4b) będą działały w tandemie skupiając wiązkę fotonów na próbce w mikroskopie PEEM.
więcej o Uniwersytecki synchrotron chwali się postępami na linii XMCD
uroczystość

10.11.2020
Medal "Plus Ratio Quam Vis", najwyższe odznaczenie przyznawane przez Uniwersytet Jagielloński wręczane jest osobie szczególnie zasłużonej za działalność i dokonania dla dobra wspólnoty akademickiej, wyjątkowe zaangażowanie w sprawy życia akademickiego, realizowanie w praktyce wartości zgodnie z ideami humanizmu, tolerancji, w duchu szacunku dla prawdy, poszanowania praw i godności człowieka oraz szczególne uwrażliwienie za losy całej wspólnoty ludzkiej.
więcej o Nie siłą, lecz rozumem rozjaśnia się ciemności. UJ honoruje ks. Adama Bonieckiego
Wystartował cykl prezentujący badania naukowców z Wydziału FAIS

10.11.2020
Dostępny jest już 1. odcinek cyklu krótkich filmów „Tworząc lepsze jutro” traktujących o badaniach realizowanych przez naukowców Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bohaterami premierowego wydania są prof. Wojciech Gawlik i dr Adam Wojciechowski z Zakładu Fotoniki UJ, którzy w swojej pracy wykorzystują diamenty do monitorowania pracy układów biologicznych.
więcej o Wystartował cykl prezentujący badania naukowców z Wydziału FAIS
Wojewoda apeluje do studentów, by pomogli w walce z COVID-19
mobilna

Wojewoda apeluje do studentów, by pomogli w walce z COVID-19

10.11.2020
"Głęboko wierzę, że wśród studentów kierunków związanych z medycyną, pielęgniarstwem, naukami przyrodniczymi, fizjoterapią itp. będzie sporo osób odważnych, które podejmą się tego wyzwania" - napisał do studentów wojewoda małopolski Łukasz Kmita, prosząc, by młodzi ludzie zapisali się do pracy jako wolontariusze w powstających szpitalach tymczasowych. Z dokumentem można zapoznać się poniżej.
więcej o Wojewoda apeluje do studentów, by pomogli w walce z COVID-19