Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

luty 2019

20190206
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

100-lecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej

Data: 06.02.2019 - 27.11.2019
Witryna internetowa wydarzenia: www.oa.uj.edu.pl
100-lecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej

W 2019 roku obchodzony jest wyjątkowy jubileusz: 100-lecie powstania Międzynarodowej Unii Astronomicznej (ang. International Astronomical Union, IAU). Z tej okazji przygotowane zostały, trwające przez cały rok, uroczyste obchody.

Ich celem jest m.in. poszerzenie wiedzy oraz podkreślenie wagi odkryć astronomicznych w możliwie najszerszych kręgach społecznych, a także wskazanie możliwości lepszego wykorzystania astronomii jako narzędzia edukacji i szeroko rozumianego rozwoju. Działaniom tym przyświeca hasło "Pod wspólnym niebem".

Galaktyka spiralna M100. Źródło: NASA, ESA, Hubble.

W celu skoordynowania całego przedsięwzięcia w skali globalnej IAU powołała komitet obchodów IAU100 (www.iau-100.org) oraz komitety narodowe, w tym również polski (www.iau100.pl).

Przez cały 2019 rok podejmowane będą przedsięwzięcia na poziomach: globalnym, regionalnym, krajowym i lokalnym. Dwa duże projekty zostaną dedykowane szkołom i nauczycielom. Będą nimi "Einstein Schools" oraz "Open Astronomy Schools". Międzynarodowa Unia Astronomiczna pragnie również uwrażliwić społeczeństwo na konieczność ochrony obszarów naturalnego, ciemnego nieba jako przyrodniczego i kulturalnego dziedzictwa całej ludzkości, tak aby również przyszłe pokolenia miały dostęp do rozgwieżdżonego nocnego nieba.

Obchody IAU100 rozpoczęły się akcją "100 godzin astronomii". Na całym świecie w dniach od 10 do 13 stycznia 2019 roku zorganizowano imprezy popularyzujące tę dziedzinę nauki. W przedsięwzięciu brało udział także Obserwatorium Astronomiczne UJ, organizując specjalną edycję "Wieczoru z gwiazdami". Harmonogram kolejnych wydarzeń tego cyklu dostępny jest na stronie przez Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego: www.oa.uj.edu.pl/popularne/index.html.

Zapraszamy do udziału w różnego rodzaju przedsięwzięciach związanych z tym wyjątkowym jubileuszem, a w szczególności do uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Celem działalności Międzynarodowej Unii Astronomicznej jest promowanie astronomii poprzez: międzynarodową współpracę na gruncie badań naukowych, popularyzację, edukację oraz rozwój nauki, techniki i kultury. Obecnie IAU zrzesza przeszło 13,5 tysiąca zawodowych astronomów z ponad stu krajów.

Pierwsze walne zebranie IAU, Rzym, 1922 r. Źródło: IAU.

Od 1922 roku Polska należy do grona państw działających w tej organizacji. Wśród 182 zawodowych astronomów z naszego kraju, jej członkami jest 18 naukowców z Obserwatorium Astronomicznego UJ. Do tej pory dwóch krakowskich astronomów piastowało zaszczytną funkcję wiceprzewodniczącego IAU: prof. Tadeusz Banachiewicz (w latach 1932-1935 i 1935-1938) oraz prof. Eugeniusz Rybka (w latach 1952-1955 i 1955-1958). Warto również nadmienić, że w 1973 roku z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika IAU zorganizowała w Krakowie sympozjum "Confrontation of Cosmological Theories with Observational Data", podczas którego Brandon Carter zaprezentował tzw. zasadę antropiczną, w której zawarł tezę, że "prawa fizyki, stałe fizyczne i warunki początkowe panujące we Wszechświecie muszą być takie, aby zaistniał w nim obserwator".

Widok zawartości stron Widok zawartości stron