Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20201009

"Beethoven - wielki inspirator" - wystawa manuskryptów muzycznych

Data: 09.10.2020 - 23.10.2020
Miejsce: Sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3)
Organizator: Biblioteka Jagiellońska
"Beethoven - wielki inspirator" - wystawa manuskryptów muzycznych

Wystawa odbywa się w ramach przełożonego na październik z pierwotnego, wiosennego terminu, 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Na wystawie organizowanej w roku jubileuszu 250-lecia urodzin kompozytora, zaprezentowane zostaną rękopisy muzyczne Beethovena oraz kompozytorów czerpiących inspirację z bogatego dziedzictwa, które po sobie pozostawił.

Ludwig van Beethoven był centralną postacią dziewiętnastowiecznej kultury muzycznej. W historii muzyki znany jest zarówno jako ostatni z klasyków, jak i jako prekursor muzycznego romantyzmu. W swojej twórczości, rozumianej jako pomost pomiędzy tymi dwoma okresami, wyznaczył ważne kierunki rozwoju twórczości kompozytorskiej na kolejne dziesięcio-, a nawet stulecia.

Tegoroczna ekspozycja złożona jest z dwóch zasadniczych części. Pierwszą z nich stanowi kolekcja autografów Ludwiga van Beethovena, obejmująca szkicowniki i czystopisy jego dzieł, pochodzące ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej (wcześniejszej Królewskiej Biblioteki) w Berlinie, przechowywane w Bibliotece Jagiellońskiej. Część druga to rękopisy dzieł kompozytorów romantycznych i późniejszych, czerpiących inspirację z twórczości mistrza z Bonn, pochodzące zarówno z kolekcji berlińskiej, jak i ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej.

Wystawa czynna: pon.-pt. 10.00-15.00, sob. 10.00-14.00.

W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce informujemy, że na sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej równocześnie może przebywać maksymalnie 5 osób.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron