Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

wrzesień 2021

20210927
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

VI Międzynarodowy Kongres Religioznawczy

Data: 27.09.2021 - 01.10.2021
Organizator: Polskie Towarzystwo Religioznawcze, Instytut Religioznawstwa UJ, Wydział Humanistyczny AGH
Witryna internetowa wydarzenia: https://kongres.religioznawstwo.uj.edu.pl
VI Międzynarodowy Kongres Religioznawczy

Kongres odbędzie się pod hasłem "Wiara - wyobraźnia - wiedza. Nowe drogi religioznawstwa w XXI wieku".

Współczesne religioznawstwo pozostaje w dialogu z innymi dyscyplinami prowadzącymi badania empiryczne nad zjawiskami religijnymi: antropologią, etnologią, socjologią, historią, psychologią, archeologią, kulturoznawstwem, performatyką, literaturoznawstwem, kognitywistyką, politologią, by wymienić niektóre z nich. Kongres będzie miejscem spotkania i wymiany idei wytworzonych przez naukowców badających zjawiska religijne z różnych perspektyw w ramach paradygmatu nauk humanistycznych i społecznych.

Motywami przewodnimi VI Międzynarodowego Kongresu Religioznawczego są trzy kluczowe kwestie:

  • Wiara: z faktu, że dla religioznawcy religia nie jest wyznaniem wiary, lecz wyzwaniem badawczym i intelektualnym, wypływa szereg pytań badawczych. Jakie mechanizmy psychologiczne, społeczne i kulturowe sprawiają, że ludzie wytwarzają i przekazują wyobrażenia o istnieniu istot lub mocy nadprzyrodzonych? W jaki sposób przekonania religijne kształtują zachowania indywidualne i zbiorowe, zarówno rytualne, jak i codzienne?
  • Wyobraźnia: religia może być kluczową częścią wyobraźni społecznej kształtującej systemy znaczeń i wartości. W jaki sposób wyobrażenia religijne wpływają na praktyki społeczne, definiowanie przynależności i tożsamości oraz wizje przeszłości i przyszłości?
  • Wiedza: refleksja nad religią to także stawianie pytań wyłaniających się stopniowo wraz z rozwojem nauki i technologii. Z kognitywistycznego punktu widzenia ważne jest na przykład pytanie, jakie miejsce zajmują wyobrażenia religijne, wytworzone w ramach dyskursu, który przypisuje sobie nie-ludzkie pochodzenie, w ludzkich schematach poznawczych. Problematyką nową, na którą chcemy położyć nacisk, jest transfer religia – technologia. Wejście ludzkości w dobę algorytmów, komputerów kwantowych i Virtual Reality nieodwracalnie zmieniło każdy obszar życia. Zadajmy sobie pytanie, w jaki sposób wpłynęło ono na religię w aspekcie instytucjonalnym, egzystencjalnym i poznawczym?

Zaproszeni goście:

  • prof. Tim Jensen, University of Southern Denmark, Przewodniczący International Association for the History of Religions
  • prof. Volkhard Krech, Ruhr-Universität Bochum
  • dr hab. Agata S. Nalborczyk, prof. UW, Uniwersytet Warszawski
  • dr hab. Anna Niedźwiedź, prof. UJ, Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron