Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

marzec 2023

20230324
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Bażancie szaty oraz korona smoka i feniksa

Data: 24.03.2023
Czas rozpoczęcia: 18.00
Miejsce: Instytut Konfucjusza w Krakowie, ul. Oleandry 2A (sala 3.04)
Organizator: Instytut Konfucjusza w Krakowie
Bażancie szaty oraz korona smoka i feniksa

Instytut Konfucjusza w Krakowie zaprasza wszystkich na wykład dr Magdaleny Greli-Chen "Bażancie szaty oraz korona smoka i feniksa - cesarzowe Song i Ming i ich współczesne naśladowczynie". Wydarzenie w ramach z cyklu "Tradycyjne chińskie stroje" odbędzie się w najbliższy piątek w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Wstęp wolny.

 

Feniks utożsamiany jest z symbolem cesarzowej, lecz czy tylko on? Cesarzowe dynastii Song i Ming nosiły spektakularne szaty, na których przysiadły kolorowe bażanty oraz smoki. Całości dopełniały korony ze smokami, feniksami oraz orszakiem Królowej Matki Zachodu. Splendor cesarskich szat odcisnął wpływ nawet na wizerunku królowych koreańskich. W Chinach mówi się, że panna młoda na jeden dzień zostaje cesarzową. Czy zatem współczesne panny młode czerpią z wizerunku dawnych matek narodu? Przyjrzymy się, jak wyglądają współczesne korony smoka i feniksa, bażancie szaty oraz temu, jak duch cesarzowych zostaje wskrzeszony w XXI wieku.

Dr Magdalena Grela-Chen z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ to badaczka związków pomiędzy strojem a polityką w Azji, autorka publikacji dotyczących hanfu i mody chińskiej. Prywatnie właścicielka kolekcji hanfu oraz innych strojów azjatyckich.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron