Francuska uczelnia uhonorowała prof. Macieja Pawłowskiego

Prof. Maciej Pawłowski, wieloletni kierownik Katedry Chemii Farmaceutycznej UJ CM oraz były dziekan Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum (WF UJ CM), otrzymał Medal Uniwersytetu w Montpellier. Wyróżnienie wręczono podczas spotkania zorganizowanego w ramach obchodów Polsko-Francuskiego Roku Nauki. Wydarzenie to objęły patronatem resorty spraw zagranicznych obydwu krajów.

Współpraca kierowanej przez prof. Macieja Pawłowskiego Katedry Chemii Farmaceutycznej z Instytutem Biocząsteczek im. Maxa Mousserona Uniwersytetu w Montpellier sięga lat 70. XX w. Zaowocowała ona wieloma międzynarodowymi artykułami naukowymi, patentami i transferami do przemysłu farmaceutycznego.

Krakowskiego uczonego uhonorowano w szczególności za osiągnięcia w zakresie badań nad poszukiwaniem nowych związków biologicznie aktywnych działających w obrębie układu krążenia i w ośrodkowym układzie nerwowym, a także za nieustannie rozwijaną współpracę z Wydziałem Farmaceutycznym Uniwersytetu Montpellier. Jak podkreślił w laudacji prof. Jean Martinez, znaczącym osiągnięciem zespołów kierowanych przez prof. Pawłowskiego było odkrycie preparatu P-23 oraz kilku substancji będących przedmiotem transferu do przemysłu. Te potencjalne leki są przedmiotem licencji i zaawansowanych badań fazy przedklinicznej.

W uroczystości wręczenia medalu najstarszą polską uczelnię reprezentowali prof. Jacek Sapa, dziekan WF UJ CM, prof. Anna Wesołowska, prodziekan WF UJ, dr Maciej Gawlik i dr hab. Maria Walczak, prof. UJ (Katedra Toksykologii), dr Katarzyna Grychowska oraz prof. Paweł Zajdel (Katedra Chemii Farmaceutycznej).

Wizyta we Francji była również okazją do spotkania przedstawicieli obu współpracujących wydziałów. Rozmawiano przede wszystkim o możliwości rozwijania w najbliższych latach wymiany studenckiej, pozwalającej na realizację projektów naukowych w ramach prac dyplomowych oraz kursów w ramach edukacji farmaceutycznej.

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum