Nowoczesny nóż CUSA już w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

W czwartek w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie (USD) odbyła się konferencja prasowa, podczas której nastąpiło przekazanie na ręce prof. Stanisława Kwiatkowskiego specjalistycznego noża do usuwania tkanki nowotworowej - Cavitron Ultrasonic Surgical Aspirator (CUSA). Zakup urządzenia ufundowali m.in. uczestnicy 8. Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco.

Ultradźwiękowy nóż CUSA jest urządzeniem wykorzystywanym podczas operacji narządów miąższowych, głównie mózgu, ale też wątroby, tarczycy czy trzustki. Dotychczasowy nóż, który od 10 lat posiada szpital w Prokocimiu, wykonał ok. 400 zabiegów i po tak długim czasie eksploatacji musiał być wymieniony na nowy.

- CUSA jest urządzeniem najnowszej generacji. Zachowując wszystkie podstawowe funkcje, usuwa tylko te fragmenty tkanki, które są chore. Dzięki temu w znacznym stopniu a nawet całkowicie oszczędza tkanki zdrowe. Nóż charakteryzuje się lepszymi parametrami. Posiada niezwykle lekką rączkę, co znacznie wpływa na mniejsze zmęczenie ręki operatora. Ponadto jest bardziej wydajny, a strumień dźwięku jest precyzyjniejszy. W tej chwili nie ma lepszego tego typu urządzenia na świecie - mówi prof. Stanisław Kwiatkowski, kierownik Oddziału Neurochirurgicznego USD i główny inicjator akcji.

Do zebrania funduszy przyczyniła się w ogromnej mierze Fundacja Tesco, organizując wraz z krakowskim Klubem Biegacza Dystans, kolejny bieg charytatywny. Podczas imprezy, w której uczestniczyło ponad 3,5 tys. osób, zebrano 225 tys. zł., co stanowiło ogromne wsparcie przy zakupie urządzenia kosztującego prawie 0,5 mln zł. Kupno sprzętu nie byłoby również możliwe, gdyby nie wsparcie Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie "O Zdrowie Dziecka".

Do tej pory Fundacja Tesco Dzieciom przekazała USD już prawie 1,3 mln zł, które zostały przeznaczone na poprawę warunków leczenia małych pacjentów. Dzięki zaangażowaniu ponad 13 tys. osób w ośmiu edycjach biegu wyremontowano oraz doposażono w sprzęt medyczny salę rehabilitacyjną w Zakładzie Fizjoterapii, świetlicę onkologii i hematologii, świetlicę w Klinice Neurologii Dziecięcej. Zakupiono też nowoczesnego robota do rehabilitacji, karetkę neonatologiczną "N" oraz pierwszą w Polsce sztuczną nerkę do dializy noworodków i małych dzieci.

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO