Szpital Uniwersytecki: Nowatorska operacja w trakcie pandemii

Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (SU) wykonali operację stopniującą wg pełnego protokołu w całości techniką laparoskopową u 47-letniej pacjentki z rakiem jajnika. Ta małoinwazyjna metoda pozwala na mniejsze ryzyko powikłań i szybsze wdrożenie chemioterapii. Zabieg przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Kazimierza Pityńskiego z oddziału ginekologii i onkologii.

Jak poinformował SU, operacja trwała nieco ponad 4 godziny i polegała na usunięciu całego narządu rodnego, węzłów chłonnych miednicy mniejszej i okołoaortalnych sieci większej. Tradycyjna operacja w raku jajnika to bardzo rozległy zabieg wykonywany w większości przypadków przy szerokim otwarciu jamy brzusznej. Zabieg laparoskopowy to skuteczna alternatywa.

- Wykorzystaliśmy technikę laparoskopową, ponieważ pozwala na znacznie lepszy wgląd w pole operacyjne, jak i lepszą rekonwalescencję po operacji. Pacjentka po 3-4 dniach może wyjść do domu, dzięki czemu znacznie szybciej będzie mogła otrzymać leczenie uzupełniające w postaci chemioterapii - tłumaczy dr hab. med. Paweł Basta.

Operacja była możliwa dzięki przeszkolonemu personelowi, odpowiedniej technice znieczulenia, a także nowocześnie wyposażonemu blokowi operacyjnemu, którym dysponuje nowa siedziba SU przy ul. Jakubowskiego. W kolejnych miesiącach placówka planuje otworzyć Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety, które będzie zajmować się m.in. chirurgią onkologiczną.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum