Miasto Kraków nagrodziło uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Przyznano Nagrody Miasta Krakowa. Wśród laureatów tego prestiżowego wyróżnienia znaleźli się badacze z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ). Komisja pod przewodnictwem prof. Jana Ostrowskiego nagrodziła także szczególnie wartościowe prace dyplomowe, które zostały napisane na najstarszej polskiej uczelni.

Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję - po raz pierwszy przyznane zostały w 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, którego w 1535 r. nagrodzono za kodyfikację prawa miejskiego. Dziś komisja konkursowa przyznaje nagrody w dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport oraz prace dyplomowe.

- Nagrody Miasta Krakowa, których tradycja sięga XVI wieku, są wyrazem uznania społeczności naszego miasta dla dokonań krakowian, którzy pracują na rzecz rozwoju i wzmacniania twórczego oraz naukowego potencjału Krakowa. W tym konkursie szczególnie docenianie są takie osiągnięcia, które budują przestrzenie dla rozwoju sztuki, działania rozwijające sektor kreatywności i wiedzy, budujące kapitał kulturowy i naukowy mieszkańców i mające wpływ na krajowe i międzynarodowe postrzeganie naszego miasta. Sektory kultury i nauki to filary rozwoju Krakowa, które decydują o sukcesie naszego miasta na wielu powiązanych polach. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom i życzę dalszej twórczej i owocnej pracy w służbie naszemu miastu, a także wielu innowacji i odkrywczych badań, a przede wszystkim osobistej satysfakcji z pracy i rozwoju zainteresowań - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Laureatami Nagród Miasta Krakowa 2020 w dziedzinie nauka i technika zostali prof. Jonathan Heddle z MCB UJ za badania w obszarze syntetycznej biologii strukturalnej oraz zespół w składzie: dr Sebastian Glatt (kierownik), dr Przemysław Grudnik, dr Michał Rawski, dr Piotr Wilk, Klaudia Woś, Kinga Wróbel, również z MCB UJ, za prace naukowo-badawcze w zakresie biologii strukturalnej. Z kolei wyróżnienia za prace dyplomowe otrzymali: dr Anna Grochowska - za pracę doktorską Święte Wzgórze? (Obecność Wawelu w literaturze, sztuce i kulturze polskiej w epoce narodowej niewoli; dr Agnieszka Konior - za pracę doktorską Zarządzanie dziedzictwem kulturowym w kontekście procesu rewitalizacji obszarów poprzemysłowych; dr Katarzyna Rabiej-Sienicka - za pracę doktorską Coworking. Indywidualizm we wspólnotowości oraz Elżbieta Wątor - za pracę magisterską Charakterystyka strukturalna specyficzności substratowej ludzkiej syntazy deoxyhypuzyny.

Jak poinformował portal krakow.pl, do tegorocznego konkursu wpłynęły 53 wnioski. Ze względu na epidemię w tym roku głosowanie zostało zorganizowane korespondencyjnie. W skład komisji weszli: prof. Jan Ostrowski (przewodniczący), prof. Andrzej Jajszczyk (zastępca przewodniczącego), prof. Jacek Popiel (rektor UJ), dr Małgorzata Jantos, prof. Mirosław Karbowniczek, prof. Józef Lipiec, prof. Jacek Majchrowski, prof. Jerzy Malec, prof. Jan Michalik, Katarzyna Olesiak, prof. Wiesław Pawlik, Robert Piaskowski i prof. Michał Turała.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ