Wizyta konsula generalnego Republiki Słowacji

Konsul generalny Republiki Słowackiej Tomáš Kašaj złożył w piątek wizytę w Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas spotkania z rektorem najstarszej polskiej uczelni prof. Jackiem Popielem i prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorotą Malec omówione zostały m.in. kwestie współpracy w szkolnictwie wyższym, walki z pandemią w obu krajach i funkcjonowania Szpitala Uniwersyteckiego (SU).

Prof. Jacek Popiel przybliżył znaczenie 4 szpitali będących własnością UJ dla wspólnoty uczelni w najtrudniejszych momentach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Przypomniał, że jeszcze jako rektor dawnej PWST w Krakowie współpracował blisko ze słowackim środowiskiem artystycznym, zachęcając studentów do mierzenia się ze słowackimi tekstami dramatycznymi. Zapewnił też, że obecna współpraca ze słowackimi szkołami wyższymi i ośrodkami naukowymi ma dla niego osobiście dużą wartość i liczy na dalszą, owocną współpracę z Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie.

Jak przyznał Tomáš Kašaj, budowa nowej siedziby SU jest dla Słowaków źródłem inspiracji. Nasi południowi sąsiedzi planują bowiem powstanie szpitala wielospecjalistycznego w Martin, a swoimi doświadczeniami z poszczególnych etapów budowy krakowskiej placówki chętnie dzieli się ze stroną słowacką dyrektor SU Marcin Jędrychowski. Konsul generalny podkreślił również, że źródłem dumy są dla niego działalność i osiągnięcia Szkoły Prawa Słowackiego na Wydziale Prawa i Administracji UJ.

Uniwersytet Jagielloński ma podpisane porozumienie bilateralne o współpracy naukowej z Uniwersytetem Komeńskiego w Bratysławie. Umowa została podpisana na poziomie ogólnouczelnianym w 1963 roku, jest bezterminowa i zakłada wymianę pracowników. Z kolei od 2005 roku Biblioteka Jagiellońska współpracuje ze Słowacką Biblioteką Narodową. W ramach programu Erasmus+ UJ zawarł 64 umowy międzyinstytucjonalne, w tym m.in. z Uniwersytetem Komeńskiego w Bratysławie, Uniwersytetem Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, Uniwersytetem Świętych Cyryla i Metodego w Trnawie oraz Uniwersytetem Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach. Obejmują one możliwość wymiany studentów i pracowników naukowych w celach dydaktycznych i szkoleniowych oraz możliwość odbywania praktyk studenckich na słowackich uczelniach.

Uniwersytet Jagielloński prowadzi również współpracę z uczelniami ze Słowacji w ramach międzynarodowych sieci współpracy Utrecht Network i European Universities Association.

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO