Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Doktoranci UJ zrealizują własne projekty badawcze w USA

Doktoranci UJ zrealizują własne projekty badawcze w USA

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta opublikowała listę zwycięzców programu Fulbright Junior Research Award 2023-24. W gronie kilkunastu laureatów znalazło się dwoje doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego - Aleksandra Synowiec z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ i Mateusz Kucab ze Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ.


Fulbright Junior Research Award to stypendia dla osób przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych. Celem stypendium, trwającego od 4 do 10 miesięcy, jest realizacja własnego projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub organizacji pozarządowej w USA, powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej.

Nabór wniosków do programu trwał do 27 maja 2022 r. W konkursie wzięło udział 66 wnioskodawców. W wyniku procedury konkursowej - obejmującej ocenę merytoryczną projektu przygotowaną przez 3 niezależnych ekspertów oraz rozmowę kwalifikacyjną z osobami, których wnioski otrzymały najwyższe noty - przyznano 14 nominacji a 3 osoby znalazły się na liście rezerwowej.

Laureatką programu Fulbright Junior Research Award 2023-24 została Aleksandra Synowiec z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, która pod opieką prof. Craiga Wilena w Yale School of Medicine będzie realizowała projekt dotyczący identyfikacji nowych czynników komórkowych biorących udział w replikacji ludzkiego norowirusa w modelu ludzkich organoidów jelitowych. Jest on kontynuacją pracy doktorskiej laureatki oraz grantu w konkursie Preludium 18 Narodowego Centrum Nauki (NCN), który uzyskała w 2020 roku. Staż badawczy Aleksandry Synowiec w USA rozpocznie się prawdopodobnie we wrześniu przyszłego roku, a zakończy w połowie 2024 roku.

Drugim naukowcem Uniwersytetu Jagiellońskiego, któremu przyznano grant w ramach Fulbright Junior Research Award, jest Mateusz Kucab ze Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ. W ramach tego stypendium będzie realizował projekt badawczy w Amherst College pod opieką prof. Karen Sanchez-Eppler. Badania poświęcone będą Emily Dickinson. Projekt ten ściśle wiąże się z pracą doktorską "Pneumoteologie. Ku ekokrytycznej i postsekularnej lekturze poezji Emily Dickinson (1830-1886), Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (1891-1945), Edny St. Vincent Millay (1892-1950) i Haliny Poświatowskiej (1935-1967)", której promotorem jest dr hab. Mateusz Skucha, prof. UJ z Wydziału Polonistyki UJ.


Aleksandra Synowiec jest absolwentką biotechnologii (lic.) i biotechnologii molekularnej (mgr) na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Aktualnie jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ. Jest też członkiem grupy badawczej Virogenetics z Małopolskiego Centrum Badawczego UJ) prowadzonej przez prof. Krzysztofa Pyrcia. Współzałożycielka firmy Acatavir, w której pracuje nad rozwojem produktu do zastosowania w medycynie weterynaryjnej w leczeniu oraz zapobieganiu choroby zwanej kocim katarem. Realizuje też grant badawczy "Na tropie wejścia ludzkiego norowirusa do komórki gospodarza" finansowany przez NCN, który ma pomóc w opracowaniu nowych strategii terapeutycznych, np. leków przeciwwirusowych. Odbyła międzynarodowe staże badawcze na Uniwersytecie w Sienie i Uniwersytecie w Cambridge. Jest laureatką prestiżowego konkursu "Diamentowy Grant" dla wybitnie uzdolnionych studentów, Nagrody L'Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki oraz stypendystką Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.


Mateusz Kucab ukończył komparatystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską pod opieką dr. hab. Mateusza Skuchy, prof. UJ. Jest członkiem Emily Dickinson International Society, American Studies Association of Norway oraz stypendystą ówczesnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach społecznej inicjatywy Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie prowadzi razem z Polą Biblis autorski cykl "Emily w Krakowie". Wydarzenia w ramach tego cyklu poświęcone są twórczości, tłumaczeniom oraz popkulturowej recepcji poetki z Amherst. W 2022 roku razem ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zorganizował wystawę prac inspirowanych twórczością polskich pozytywistek. Jego naukowe zainteresowania obejmują ekokrytykę, postsekularyzm, feministyczną etykę troski, poezje twórczyń polskich i amerykańskich oraz literaturę wiktoriańską. Aktualnie pracuje nad ekofeministycznym ujęciem literackich reprezentacji Tatr, szczególnie w poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Od kilku tygodni kieruje także Komisją ds. Opinii w ramach Towarzystwa Doktorantów UJ

Polecamy również
Uczeni z Krakowa i Kioto zbadają rolę wisfatyny we wczesnej embriogenezie
Uczeni z Krakowa i Kioto zbadają rolę wisfatyny we wczesnej embriogenezie
Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego stypendystami fundacji Fulbrighta
Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego stypendystami fundacji Fulbrighta
Nagroda imienia Artura Rojszczaka dla badaczki z UJ CM
Nagroda imienia Artura Rojszczaka dla badaczki z UJ CM
Profesor Jacek Popiel doktorem <span lang="la">honoris causa</span> kieleckiej uczelni
Profesor Jacek Popiel doktorem honoris causa kieleckiej uczelni

Widok zawartości stron Widok zawartości stron