Holokaust a współczesny świat

23 i 24 kwietnia w Krakowie odbywała się konferencja "The Holocaust and the Contemporary World" zorganizowana przez Centrum Badań Holokaustu UJ, Katedrę UNESCO ds. Edukacji o Holokauście, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet McGilla.

Konferencję otworzył prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ dr hab. Andrzej Dudek prof. UJ. W obradach uczestniczyło 87 badaczy z Europy, USA, Kanady, Izraela, Japonii, Indii, Iranu i Australii.

Wzięli w niej udział badacze reprezentujących różnorakie dziedziny: antropologię, historię, filozofię, socjologię, psychologię, literaturoznawstwo, historię sztuki, gender studies, memory studies, postcolonial studies, którzy zastanawiali się nie tylko nad genezą, istotą i przebiegiem Holokastu, lecz także nad wpływem, jakie to potworne ludobójstwo wywarło na dzieje ludzkości i na kształt dzisiejszego świata: od polityki po etykę, od wzorców zachowań po wierzenia i praktyki religijne, od sztuki po ekonomię, od filozofii po kulturę masową.

Data publikacji: 29.04.2015
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka