Nagrody Miasta Krakowa dla wybitnych badaczy z UJ [ZDJĘCIA]

Profesorowie Agnieszka Słowik i Tadeusz Popiela oraz Stanisław Grodziski odebrali w ubiegły piątek Nagrody Miasta Krakowa 2018. Uroczystość wręczenia pamiątkowych medali i dyplomów odbyła się w sali im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich.

- Staramy się systematycznie doceniać wybitnych mieszkańców. Gdy popatrzymy na nazwiska nagradzanych, to ich wyróżnienie nie podlega dyskusji. To jest grupa osób, które są dla nas wzorem. Drugą grupą są absolwenci uczelni wyższych, którzy dostają nagrody za prace dyplomowe. To jest znakomity przykład bardzo dobrych karier, dajecie nam gwarancje, że będziecie sławić Kraków - powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauka i technika nagroda trafiła do prof. Stanisława Grodziskiego, emerytowanego pracownika naukowego Katedry Historii Prawa Polskiego UJ, dziekana Wydziału Prawa i Administracji UJ (1968-1971) i prorektora UJ (1987-1990). Laureat w swojej karierze naukowej zajmował się statusem różnych grup społecznych w Rzeczypospolitej szlacheckiej i pod zaborami, kulturą prawną, polityką gospodarczą i jej wpływem na ustrój państwa. Przyczynił się do reaktywowania Polskiej Akademii Umiejętności, której był wiceprezesem (1994-2000). Autor wielu dzieł o tematyce historyczno-prawnej. Uczestnik prac Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności.

Prof. Agnieszka Słowik i prof. Tadeusz Popiela z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum zostali nagrodzeni za małopolski program leczenia ostrego udaru niedokrwiennego mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej koordynowany przez Uniwersyteckie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu (CITO). To pierwszy w Polsce innowacyjny system organizacyjny, stworzony na bazie istniejących już zasobów ludzkich i sprzętowych, umożliwiający całodobowy dostęp dla wszystkich potrzebujących mieszkańców Małopolski do najnowocześniejszego, interwencyjnego, wewnątrztętniczego leczenia ostrego udaru niedokrwiennego mózgu. CITO działa od początku 2013 roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, a jego system organizacyjny opiera się na wypracowanych wzorcach europejskich i amerykańskich.

Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję - po raz pierwszy przyznane zostały w 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, którego w 1535 r. nagrodzono za kodyfikację prawa miejskiego. Dziś komisja konkursowa przyznaje nagrody w dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport oraz prace dyplomowe.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ