Towarzystwo Lekarskie Krakowskie nagrodziło badacza z UJ CM

W Domu Lekarskim odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego im. prof. Marka Sycha. W tym roku wyróżnienie przyznano dr. Maciejowi Matyi z Wydziału Lekarskiego UJ CM za pracę doktorską "Retrospektywna analiza wyników badań kolonoskopowych w ramach programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego".

Nagroda im. prof. Marka Sycha ustanowiona została w celu uczczenia pamięci tego wybitnego lekarza, naukowca, wychowawcy młodej kadry lekarskiej i prezesa Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego. Podstawowym kryterium przyznania nagrody są wyróżniające postępy naukowo-badawcze lub dydaktyczne związane ze specjalizacją lub realizacją przewodu doktorskiego lub habilitacją.

Dr Maciej Matyja rozpoczął studia medyczne w 2005 r. na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Karola Marcinowskiego w Poznaniu. Od 2007 r. kontynuował naukę na Wydziale Lekarskim UJ CM w Krakowie. W roku 2011 uzyskał dyplom lekarza. W latach 2012-18 odbywał specjalizację z chirurgii ogólnej pod kierownictwem prof. Kazimierza Rembiasza w Oddziale Chirurgii Endoskopowej i Metabolicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Od 2017 r. pracuje w II Katedrze Chirurgii Ogólnej UJ CM.

Nagrodzony prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu chirurgii oraz medycyny ratunkowej ze studentami Wydziału Lekarskiego UJ CM i Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców WL UJ CM. Jest autorem i współautorem 46 prac naukowych publikowanych w czasopismach polskich oraz zagranicznych, w tym prac oryginalnych, prac przeglądowych oraz wytycznych. Jest jednym ze współautorów cyklu prac powstałego w 2018 r. Pol-LA (Polish Laparoscopic Appendectomy collaborative). Członek Sekcji Wideochirurgii, Sekcji Endoskopowej oraz Przepuklinowej Towarzystwa Chirurgów Polskich, a także European Association for Endoscopic Surgery (EAES).

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ