Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uczona z UJ nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Chemiczne

Uczona z UJ nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Chemiczne

Prof. Małgorzata Barańska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego została laureatką Nagrody im. prof. Wojciecha Świętosławskiego. Wyróżnienie to od 2013 roku przyznaje Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTCh) za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie chemii, technologii chemicznej i nauk pokrewnych. Symboliczne wręczenie nagród odbędzie się w formule online w najbliższy czwartek.

Nagroda im. prof. Wojciecha Świętosławskiego przyznawana jest co roku za prace opublikowane lub wykonane w ostatnich pięciu latach. PTCh przyznaje ją w trzech stopniach: III stopnia przyznaje się osobom, które w roku kalendarzowym opublikowania lub wykonania pracy nie przekroczyły 30. roku życia. Nagrodę stopnia II-go otrzymują uczeni, którzy w roku kalendarzowym opublikowania lub wykonania pracy nie przekroczyły 40. roku życia. Laureatem nagrody stopnia I-go może zostać naukowiec czynny zawodowo niezależnie od wieku. Ponadto jury może przyznać nagrodę specjalną badaczom, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla rozwoju polskiej chemii zarówno w sensie badawczym, jak i popularyzatorskim.

Prof. Małgorzata Barańska została uhonorowana przez PTCh nagrodą specjalną. Laureatka od doktoratu jest związana z Zakładem Fizyki Chemicznej Wydziału Chemii UJ, którym kieruje od 2018 roku, a od roku 2010 prowadzi Zespół Obrazowania Ramanowskiego. Od 10 lat pracuje też w Jagiellońskim Centrum Rozwoju Leków (JCET), które współtworzyła i w którym kieruje jedną z trzech grup badawczych - Grupą Spektroskopii Ramanowskiej. Wszystkie stopnie naukowe uzyskała na Uniwersytetu Jagiellońskim: 1992 r. magisterium, 1999 r. doktorat, 2007 r. habilitacja, 2013 profesura. W latach 2003-2006 była na post-docu w Institute of Plant Analysis (Niemcy). Od 2016 roku jest głównym edytorem czasopisma "Spectrochimica Acta A", a od 2017 dyrektorem towarzystwa naukowego CLIRSPEC (Wielka Brytania)).

Jest autorką 209 publikacji z listy JCR, które były cytowane ponad 5300 razy, jej indeks h=36. Redagowała 3 książki ("Wiley", "Springer" i "Elsevier"). Autorka kilkudziesięciu rozdziałów w monografiach w języku angielskim i polskim. Wypromowała 12 doktorów, kolejnych 10 prac jest w trakcie realizacji. Wygłosiła ponad 70 wykładów na zaproszenie. Jest inicjatorem organizowanych coroczne od ponad 10 lat seminariów na Wydziale Chemii UJ poświęconych edukacji i propagowaniu stosowania spektroskopii oscylacyjnej. Organizowała dużą międzynarodową konferencję SPEC2014, a obecnie ICAVS2021 w Krakowie. Za swoje osiągnięcia naukowe uzyskała szereg nagród, w tym m.in. Laur Jagielloński UJ (2019) i Indywidualna Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014).

Droga naukowa prof. Małgorzaty Barańskiej prowadziła od katalizy (magisterium), poprzez spektroskopię ramanowską małych cząsteczek leków, wspomaganą obliczeniami kwantowo-chemicznymi (doktorat), poprzez obrazowanie ramanowskie tkanek roślinnych (habilitacja), do biochemii, chemii medycznej i fizykochemii układów supramolekularnych (profesura i późniejsza aktywność). Dzięki jej zdolnościom organizatorskim zarówno na Wydziale Chemii UJ, jak i w JCET powstało Laboratorium Obrazowania Ramanowskiego i Pracownia Spektroskopii Ramanowskiej wyposażone w bardzo nowoczesne spektrometry.

Jej najważniejszym osiągnięciem ostatnich lat jest wskazanie unikatowych markerów spektroskopowych procesów zachodzących w komórkach i na poziomie tkankowym oraz powiązanie ich z rozwojem wybranych chorób cywilizacyjnych. Dwie z opracowanych metod ustalania stanu biochemicznego śródbłonka naczyniowego zostały opatentowane. Jej badania realnie wkraczają do klinik i mogą być przełomowe w diagnostyce komórek białaczkowych.

Polecamy również
Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego z Nagrodami Ministra Nauki

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego z Nagrodami Ministra Nauki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron