Polska Akademia Umiejętności nagrodziła uniwersyteckich naukowców

20 czerwca w siedzibie Polskiej Akademii Umiejętności odbyła się uroczystość, podczas której wręczono Nagrodę im. Tadeusza Browicza oraz Nagrodę im. Mariana Mięsowicza.

Laureatem przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie medycyny Nagrody im. Tadeusza Browicza został prof. dr hab. med. Andrzej Surdacki.

Kierownika II Kliniki Kardiologii Instytutu Kardiologii Wydziału Lekarskiego UJ CM uhonorowano za odkrycie nowych molekularnych mechanizmów oceny funkcji śródbłonka naczyń.

Uroczystości przewodniczyli prezes PAU prof. dr hab. Andrzej Białas oraz dyrektor Wydziału Lekarskiego PAU prof. dr hab. med. Wiesław Pawlik. Wzięli w niej udział także rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, wojewoda małopolski Jerzy Miller oraz pełnomocnik Rektora UJ ds. klinicznych w Collegium Medicum prof. dr hab. med. Jerzy Wordliczek.

Nagrodę im. Tadeusza Browicza przyznaje od 1998 r. Rada Polskiej Akademii Umiejętności za wybitne osiągnięcia w dziedzinie medycyny. Nagroda przyznawana jest uczonym polskim za jedną pracę lub cykl prac składający się maksymalnie z pięciu publikacji z zakresu medycyny, opublikowanych w czasopismach o zasięgu międzynarodowym w okresie nie dłuższym niż 5 lat poprzedzających złożenie wniosku.

Z kolei Nagrodą im. Mariana Mięsowicza, przyznawaną co dwa lata przez Radę PAU za wybitne osiągnięcia badawcze w dziedzinie fizyki, uhonorowany został prof. dr hab. Jacek Dziarmaga z Instytutu Fizyki UJ.

Nagroda przyznawana jest od 1997 roku na wniosek Wydziału III PAU polskim uczonym za pracę z zakresu fizyki, astrofizyki, biofizyki lub geofizyki, opublikowaną w czasopiśmie o zasięgu międzynarodowym.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa