Uniwersyteccy naukowcy odbędą staże w najlepszych ośrodkach medycznych w USA

Dzięki współpracy Ministerstwa Zdrowia i Narodowej Agencji Współpracy Akademickiej już od października 17 lekarzy i naukowców z obszaru kardiologii, onkologii i chorób zakaźnych rozpocznie staże w najlepszych ośrodkach medycznych w USA. W gronie stypendystów pierwszej edycji programu im. prof. Franciszka Walczaka znaleźli się dr hab. Michał Pędziwiatr i dr Mateusz Hołda.

Możliwość wyjazdu na staże to efekt podpisanego w 2018 r. porozumienia  między Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i amerykańskim Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej. Obszary współpracy dotyczą rozwoju wspólnych badań, szkoleń i działań ukierunkowanych m.in. na choroby zwalczane drogą szczepień i inne choroby zakaźne, gruźlicę, grypę pandemiczną, choroby przewlekłe, w szczególności choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, cukrzycę, choroby układu oddechowego i demencję oraz zdrowie psychiczne.

Trwające od 3 do 6 miesięcy staże stworzą polskim lekarzom i naukowcom unikalną możliwość rozwoju naukowego i zawodowego, a także zdobycia cennego doświadczenia w naukowym środowisku międzynarodowym w zakresie profilaktyki, diagnostyki i terapii chorób cywilizacyjnych.

Dr hab. Michał Pędziwiatr (kierownik Kliniki Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich SU) wyjedzie do Ohio State University, a dr Mateusz Hołda (Katedra Anatomii UJ CM) do Division of Cardiology, David Geffen School of Medicine, University of California, Los Angeles. Dofinansowanie wyjazdów dla obu stypendystów wynosi 140 tys. PLN.

Program im. Franciszka Walczaka będzie realizowany do 2021 r. i jest w całości finansowany z dotacji ministra zdrowia. W sumie w ramach trzech konkursów zaplanowano przekazanie stypendiów na wyjazd do USA co najmniej 100 polskimi lekarzom i naukowcom. Kolejny konkurs NAWA ogłosi na początku przyszłego roku.

Prof. Franciszek Walczak przez wiele lat kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Aninie. Zasłynął m.in. z wykonania pierwszej w Polsce ablacji RF u dorosłego (1992) oraz u dziecka (1994). Uznawany jest za nestora polskiej elektrofizjologii. Autor i współautor ponad 200 publikacji w Polsce i za granicą oraz współautor wielu monografii. W trakcie swojej kariery współpracował z kadrą naukową na całym świecie (prof. M. Haissaguerre, prof. K.H. Kuck, prof. W. Stevenson).

Lista rankingowa dostępna na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"