Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badacze z UJ w gronie laureatów konkursu sieci CHIST-ERA

Badacze z UJ w gronie laureatów konkursu sieci CHIST-ERA

4 zespoły badawcze z Polski znalazły się wśród laureatów kolejnego konkursu organizowanego przez sieć CHIST-ERA - European Coordinated Research on Long-term Challenges in Information and Communication Sciences & Technologies. Jego uczestnikiem będzie m.in. prof. Grzegorz J. Nalepa z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, który z partnerami z Francji, Portugalii i Szwecji zrealizuje projekt "XPM: Objaśnialne metody predykcyjnego utrzymania ruchu".

Narodowe Centrum Nauki (NCN) we współpracy z siecią CHIST-ERA w grudniu 2019 roku ogłosiło konkurs na międzynarodowe projekty badawcze z następujących obszarów tematycznych: 1. Explainable Machine Learning-based Artificial Intelligence, 2. Novel Computational Approaches for Environmental Sustainability. O finansowanie mogły się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej 3 zespołów badawczych pochodzących z co najmniej 3 krajów biorących udział w konkursie. Kierownik polskiego zespołu musiał posiadać co najmniej stopień naukowy doktora. Wśród krajów uczestniczących w konkursie znalazły się: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Izrael, Kanada (Québec), Litwa, Łotwa, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja (temat 1), Turcja, Węgry, Wielka Brytania (temat 1) i Włochy.

Jak informuje na swojej stronie NCN, w konkursie złożono 162 międzynarodowe wnioski badawcze, z których finansowanie otrzymało 17 projektów. 4 nich będą realizowane z udziałem polskich naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Realizacja projektów badawczych finansowanych w konkursie rozpocznie się w 1. kwartale 2021 roku.

W projekcie XPM, w którym weźmie udział zespół prof. Grzegorza J. Nalepy z Instytutu Informatyki Stosowanej UJ, rozwinięte zostaną nowe metody wyjaśniania działania modeli AI (ang. Artificial Intelligence) w kontekście Predictive Maintenance (PM) - predykcyjnego utrzymywania działania instalacji przemysłowych w paradygmacie Industry 4.0. Praktyczne zastosowania PM stają się niezwykle złożone i wymagają użycia zróżnicowanych technik. Jest to obszar intensywnego wykorzystywania technik AI, w tym tzw. czarno-skrzynkowych modeli AI (black-box models) pozwalających na uzyskiwanie predykcji o wysokiej dokładności jedynie w wybranych wąskich zastosowaniach. Wyniki działania takich modeli AI są niezwykle trudne do interpretacji przez człowieka i integracji w złożonych procesie decyzyjnym, m.in. w realiach przemysłowych.

Aby móc wykorzystać wyniki działania modeli w procesie podejmowania decyzji, muszą one być zrozumiałe, interpretowalne i osadzone w odpowiednim kontekście dziedzinowym. Mając na uwadze powyższe wyzwania, międzynarodowe konsorcjum w projekcie XPM zaproponuje nowe typy strategii objaśniania modeli AI. W skład konsorcjum wchodzą, poza UJ, partnerzy ze Szwecji (Halmstad - koordynator), Portugalii (Porto) i Francji (Lille-Douai).

Ważnym wątkiem interdyscyplinarnym projektu jest perspektywa prawnicza dotycząca odpowiedzialności za działanie systemów AI obejmująca również zagadnienia związane z objaśnialnością tych systemów. W tym obszarze w skład zespołu UJ wchodzi dr Michał Araszkiewicz z Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Prace badawcze w projekcie wpisują się działalność Jagiellonian Human-Centered Artificial Intelligence Lab tworzonego w POB Digiworld.

Polecamy również
Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią

Między neuroróżnorodnością a terapią

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron