Kilkunastu naukowców UJ na ostatniej liście rankingowej Miniatury

15 działań naukowych zgłoszonych przez Uniwersytet Jagielloński zostało zakwalifikowanych do finansowania w finałowej rundzie konkursu Miniatura 6 realizowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). Uczeni z 10 uniwersyteckich jednostek przeprowadzą badania wstępne i pilotażowe, zrealizują staże naukowe i wyjazdy badawcze o łącznej wartości niemal 600 tys. złotych.

Celem konkursu Miniatura było wspieranie działań naukowych prowadzących do przygotowania założeń projektu badawczego, który zostanie złożony w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. W jego 6. edycji można było uzyskać finansowanie w wysokości 5 000 do 50 000 zł, a budżet całego konkursu wyniósł niemal 20 mln złotych.

O środki na trwające do 12 miesięcy badania wstępne bądź pilotażowe, kwerendę, staż naukowy, wyjazd badawczy albo wyjazd konsultacyjny mogli starać się naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2010 r., nie kierowali i nie kierują realizacją projektów badawczych finansowanych ze środków NCN oraz spełniali pozostałe warunki konkursu.

Na ostatniej liście rankingowej konkursu Miniatura 6 znalazło się 15 przedstawicieli społeczności akademickiej UJ:

• dr Alicja Hinz (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii) - "Analiza poziomu ekspresji białka TRIM21 w komórkach prawidłowych oraz nowotworowych",
  • dr Sushil Sharma (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej) - "Rozwój pozycyjnie czułych detektorów do zastosowania w inercjalnych pomiarach na metastabilnych atomach pozytronium",
  • dr Anna Mandziak (Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS) - "Optymalizacja właściwości cienkich warstw magnetytu (Fe3O4) domieszkowanego gadolinem (Gd)",
  • dr inż. Karolina Kosowska (Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS) - "Optymalizacja i rozwój metody obrazowania orientacji makromolekuł 3D - krystalizacja polimerów w różnych warunkach",
  • dr Mateusz Kucharczyk (Wydział Farmaceutyczny) - "Charakterystyka zmian somatosensorycznych w modelu udaru niedokrwiennego mózgu",
  • dr Mirjana Rupar (Wydział Filozoficzny) - "Czy świadectwa pomocy międzygrupowej w sytuacji wojny mogą prowadzić do pojednania? Pośrednicząca rola uniesienia moralnego",
  • dr Magdalena Zawrotna (Wydział Filologiczny) - "Rodzaje 'słów-wyzwalaczy' w arabsko-angielskim przełączaniu kodów językowych",
  • dr inż. Justyna Folkert (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii) - "Określenie roli MCPIP-1 w procesie spermatogenezy i steroidogenezy",
  • dr hab. Agnieszka Galanty (Wydział Farmaceutyczny) - "Modyfikacja potencjału hepatotoksycznego enancjomerów kwasu usninowego w modelu in vitro z wykorzystaniem analizy izobolograficznej",
  • dr Katarzyna Pustelny (Małopolskie Centrum Biotechnologii) - "Badanie procesu dimeryzacji kinazy DYRK1B",
  • dr Marcin Piejko (Wydział Lekarski) - "Rola mechanotransdukcji w patogenezie mielofibrozy - badania pilotażowe",
  • dr Kamila Junik (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych) - "(Nie)widzialność kobiet w sferze publicznej a aktywizm kobiecy w Pakistanie",
  • dr Ozhan Genc (Wydział Matematyki i Informatyki) - "Pakiety Typu Instanton",
  • dr Kamil Skowron (Wydział Lekarski) - "Rozszyfrowywanie mikrobioty jelitowej pacjentów z jadłowstrętem psychicznym w oparciu o zwierzęcy model anoreksji indukowanej wysiłkiem fizycznym - badanie pilotażowe",
  • dr Miłosz Pietrus (Wydział Lekarski) - "Analiza transkryptomu endometrialnych raków trzonu macicy o wysokim (st. 1, 2) i niskim (st. 3) stopniu zróżnicowania".

Jak poinformowało Narodowe Centrum Nauki, nabór wniosków w 6. edycji trwał od 1 lutego do 31 lipca tego roku. Niemal połowa z 1815 złożonych wniosków wpłynęła w ostatnim miesiącu ich przyjmowania. Do finansowania zakwalifikowano 502 projekty - 198 w obszarze nauk o życiu, 173 z zakresu nauk ścisłych i technicznych oraz 131 z nauk humanistycznych i społecznych. Wśród ubiegających się o grant Miniatura 6 dominują naukowcy na początku kariery (1700 osób ma doktorat, ponad 800 z nich uzyskało stopień w 2016 roku lub w latach kolejnych). Działania naukowe będą realizowane w 120 szkołach wyższych, instytutach PAN i sieci Łukasiewicz oraz w innych jednostkach. Najwięcej będzie realizowanych na uniwersytetach: Jagiellońskim, Łódzkim i Adama Mickiewicza w Poznaniu. W pierwszej dziesiątce jednostek pod względem liczby sfinansowanych działań są także m.in. Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"