Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

Blisko 100 badaczy z UJ w gronie najbardziej wpływowych na świecie

94 pracowników naukowych najstarszej polskiej uczelni znalazło się na liście TOP 2% najlepszych naukowców na świecie. Ranking - opracowywany przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies - ocenia m.in. cały dorobek naukowy poszczególnych uczonych według indeksu bibliometrycznego.
Liczba wyświetleń: 7711
Wręczenie dyplomów tegorocznym laureatom Stypendium Uniwersytetu Jagiellońskiego

15 listopada odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów tegorocznym laureatom Stypendium Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz uczelni, członkowie wyłaniającej stypendystów Kapituły Stypendium UJ oraz laureaci poprzednich edycji konkursu wraz ze swoimi opiekunami naukowymi.
Liczba wyświetleń: 1846
Akademicki Dzień Pamięci. Hołd oddany ofiarom wojny i zmarłym członkom uczelnianej społeczności

6 listopada minęły 83 lata od przeprowadzenia przez hitlerowskiego okupanta podstępnej akcji, w wyniku której 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie.
Liczba wyświetleń: 1362
XVII Dni Jana Pawła II na Uniwersytecie Jagiellońskim

10 listopada na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się główna sesja naukowa XVII Dni Jana Pawła II, którym przyświeca hasło „Gdzie jest źródło? Polska, Ukraina, Europa”. Głównym celem spotkania była dyskusja nad pytaniami i wyzwaniami powstałymi w wyniku wojny w Ukrainie w kontekście intelektualnego dziedzictwa Jana Pawła II.
Liczba wyświetleń: 1275
Spotkanie władz Uniwersytetu Jagiellońskiego z laureatem grantu ERC

Rektor UJ prof. Jacek Popiel i prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski spotkali się 9 listopada z tegorocznym laureatem prestiżowego grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) dr. hab. Dawidem Pinkowiczem, prof. UJ. Naukowiec Wydziału Chemii uzyskał ponad 1,7 mln euro na realizację 5-letniego projektu, który doprowadzi do uzyskania unikatowych fotomagnesów molekularnych.
Liczba wyświetleń: 1237
Kilkunastu naukowców UJ na ostatniej liście rankingowej Miniatury

15 działań naukowych zgłoszonych przez Uniwersytet Jagielloński zostało zakwalifikowanych do finansowania w finałowej rundzie konkursu Miniatura 6 realizowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). Uczeni z 10 uniwersyteckich jednostek przeprowadzą badania wstępne i pilotażowe, zrealizują staże naukowe i wyjazdy badawcze o łącznej wartości niemal 600 tys. złotych.
Liczba wyświetleń: 1213
Grant ERC na badanie wpływu sztucznej inteligencji na mobilność miejską

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) ogłosiła wyniki konkursu Starting Grants 2022. Najbardziej prestiżowy grant na Starym Kontynencie udało się zdobyć dr. inż. Rafałowi Kucharskiemu z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec zbada, jaki wpływ będzie miała sztuczna inteligencja na mobilność miejską. Na 5-letnie badania przyznano mu 1,49 mln euro.
Liczba wyświetleń: 1212
Wręczono Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka

Za nami 5. edycji nagrody za najlepszą naukową publikację książkową w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce. Decyzją kapituły, której przewodniczy dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Stanisław Sroka, zwyciężył dr Marek Tuszewicki z Instytutu Judaistyki UJ. Nagrodzony tytuł "A Frog under the Tongue. Jewish Folk Medicine in Eastern Europe" ukazał się nakładem prestiżowej Littman Library of Jewish Civilization.
Liczba wyświetleń: 1109
Twórczość literacka Jana Pawła II. Spotkanie w Bibliotece Jagiellońskiej

7 listopada 2022 roku w Bibliotece Jagiellońskiej odbyła się promocja krytycznej edycji pism literackich i teologicznych Karola Wojtyły: "Dzieła Literackie i Teatralne", t. 1-3, "Dzieła Teologiczne", t. 1, współorganizowana przez Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
Liczba wyświetleń: 1090
Były rektor UJ uhonorowany za wkład w rozwój polsko-japońskich relacji

Prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2012-2020, otrzymał w środę 16 listopada Order Wschodzącego Słońca - Złote Promienie ze Wstęgą. Odznaczenie wręczył mu ambasador Japonii w Polsce Akio Miyakima podczas uroczystości, która odbyła się w auli Collegium Novum.
Liczba wyświetleń: 1078