uj-popular-articles uj-popular-articles

Popularne wiadomości

Jak rekordowe tłumy wpływają na tatrzańską przyrodę? [ROZMOWA]

Takich tłumów, jak w minione wakacje, w Tatrach jeszcze nie widziano. Na najpopularniejszych szlakach tworzyły się zatory, turyści pozostawili po sobie mnóstwo śmieci. Zdarzały się też skandaliczne przypadki drażnienia dzikich zwierząt. O tym, jak dzisiejsza turystyka wpływa na najwyższe polskie góry, rozmawiamy z dr hab. Elżbietą Gorczycą, prof. UJ z Zakładu Geomorfologii Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Liczba wyświetleń : 3636
Wizyta młodych ludzi z całego świata w ramach projektu "Pociąg Pamięci"

3 września w auli Collegium Novum odbyło się spotkanie w ramach międzynarodowego projektu "Pociąg Pamięci" (Le Train des Mémoires - fr.), którego celem jest upamiętnienie Holokaustu. Tym razem zostało zorganizowane zostało przez Zgromadzenie Parlamentarne Frankofonii - Assemblée Parlementaire de la Francophonie (APF) pod hasłem "Pamięć o przeszłości w przestrzeni frankfońskiej oraz przekazywanie pamięci przyszłym pokoleniom".
Liczba wyświetleń : 3274
UJ zorganizuje kursy przygotowawcze do podjęcia studiów w Polsce

Uniwersytet Jagielloński jest jedną z 10 uczelni, która otrzyma dofinansowanie w ramach programu Kursy Przygotowawcze Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). W trakcie kursów, stypendyści uczą się lub doskonalą znajomość języka polskiego oraz poszerzają swoją wiedzę w zakresie przedmiotów związanych z kierunkiem przyszłych studiów, ale także pogłębiają wiedzę na temat Polski, jej kultury i historii.
Liczba wyświetleń : 2745
Nowoczesny budynek dydaktyczny UJ przy Reymonta oficjalnie otwarty

We wtorek 7 września uroczyście otwarto nową siedzibę Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (WSMiP UJ). Możliwość przenosin do jednego budynku przez niemal wszystkie wydziałowe jednostki stanowi z jednej strony znaczące ułatwienie w codziennej pracy dydaktycznej i badawczej dla kilkuset pracowników i kilku tysięcy studentów, ale przede wszystkim jest ogromną szansą na integrację środowiska akademickiego.
Liczba wyświetleń : 1957
Ranking THE: UJ najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią

2 września zostały opublikowane wyniki rankingu Times Higher Education (THE) World University Rankings 2022. Uniwersytet Jagielloński utrzymał pozycję z poprzedniego roku, kiedy awansował z przedziału 601-800 do przedziału 501-600, uzyskując ponownie najlepszy wynik spośród 23 polskich uczelni zakwalifikowanych do bieżącego zestawienia.
Liczba wyświetleń : 1246
Zbiory Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ czekają na zwiedzających

10 września nastąpiło oficjalne przekazanie obiektu i zbiorów Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ dla społeczeństwa. – Bardzo się cieszę, że udało się zrealizować inwestycję, która od dzisiaj będzie służyć nie tylko studentom i naukowcom naszej uczelni, ale również mieszkańcom Krakowa i Małopolski – powiedział podczas uroczystości rektor UJ prof. Jacek Popiel.
Liczba wyświetleń : 1223
Tłumaczka z UJ nagrodzona za przekład prozy Katheriny Mansfield

Dr hab. Magdalena Heydel, prof. UJ z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego została laureatką 16. edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Jury nagrodziło ją za przekład i opatrzenie posłowiem "Opowiadania" Katheriny Mansfield. Ogłoszenie nazwisk zwycięzców oraz wręczenie Literackich Kostek odbyło się podczas gali w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Liczba wyświetleń : 1210
Nagrody dla absolwentek filmoznawstwa z UJ

Joanna Krygier i Joanna Najbor zostały laureatkami V Konkursu im. Profesor Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej na najlepszą pracę magisterską z zakresu kina polskiego lub edukacji audiowizualnej, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne "Venae Artis" we współpracy z Katedrą Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ oraz z Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Liczba wyświetleń : 1156
Konferencja omawiająca realizację programu IDUB

8 września w Auditorium Maximum UJ rozpoczęła się dwudniowa konferencja sprawozdawcza programu "Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza" (IDUB), organizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Uniwersytet Jagielloński. W spotkaniach biorą udział przedstawiciele uczelni zakwalifikowanych do programu oraz członkowie międzynarodowego zespołu ekspertów oceniającego wnioski konkursowe.
Liczba wyświetleń : 1118
Naukowcy z UJ rozwijają badania nad nanoklatkami białkowymi

W czasopiśmie "RSC Nanoscale" pojawił się artykuł "A single residue can modulate nanocage assembly in salt dependent ferritin", będący owocem wspólnej pracy Laboratorium Bionanonauki i Bioechemii z Małopolskiego Centrum Biotechnologii, Instytutu Zoologii oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
Liczba wyświetleń : 1073