UJ Popular Articles Portlet Pyk UJ Popular Articles Portlet Pyk

Popularne wiadomości

Kolejny sukces UJ w rankingu najlepszych uczelni na świecie

Uniwersytet Jagielloński awansował o kolejnych kilkanaście miejsc w rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie na rok 2023, co sprawia, że jest na najwyższej pozycji w historii w tym jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej prestiżowych raportów oceniających szkoły wyższe. Tegoroczny QS World University Rankings uwzględnia łącznie rekordową liczbę polskich uczelni. Światowym liderem niezmiennie Instytut Techniczny Massachusetts.
Liczba wyświetleń : 4140
Piłkarki Uniwersytetu Jagiellońskiego najlepsze w kraju

Uniwersytet Jagielloński Akademickim Mistrzem Polski w piłce nożnej kobiet. Rozegrany w dniach 5-8 czerwca w Poznaniu turniej był pierwszym startem "Jagiellonek" w tej dyscyplinie i od razu zakończył się złotymi medalami - w klasyfikacji generalnej oraz kategorii uniwersytetów.
Liczba wyświetleń : 2217
Sukces badaczy Uniwersytetu Jagiellońskiego w konkursie CHANSE

Prof. Małgorzata Kossowska, dr hab. Marcin Brocki, prof. UJ oraz dr inż. Łukasz Tomczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego zostali laureatami konkursu CHANSE - Transformations: Social and Cultural Dynamics in The Digital Age. Koordynowany przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) program jest wynikiem współpracy sieci HERA oraz NORFACE i realizuje go 27 instytucji finansujących badania naukowe z 24 państw europejskich.
Liczba wyświetleń : 2106
<span lang="en">ViroGenetics</span> na tropie nowych koronawirusów u zwierząt w Europie

ViroGenetics na tropie nowych koronawirusów u zwierząt w Europie

Grupa badawcza Virogenetics z Małopolskiego Centrum Badawczego Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ), prowadzona przez prof. Krzysztofa Pyrcia, uczestniczy w międzynarodowym projekcie "MUSECoV: analiza środowiskowa koronawirusów - ewolucja i predykcja nowych zagrożeń". W badaniach, które mają zredukować ryzyko pojawienia się kolejnej pandemii, biorą też udział naukowcy z Francji, Włoch i Hiszpanii.
Liczba wyświetleń : 2073
Absolwenci UJ w naborze na aplikacje prawnicze nie mają sobie równych

25 września 2021 roku po raz 16. odbyły się państwowe egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało ich wyniki. Absolwenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ) ponownie uzyskali najwyższą zdawalność. Ten sukces osiągają nieprzerwanie od 2006 roku.
Liczba wyświetleń : 2031
UJ wyróżnił doktoratem honorowym wybitnego badacza z Harvardu

Profesor Andrzej Królewski z Uniwersytetu Harvarda - światowej sławy naukowiec w dziedzinie cukrzycy i jej głównego powikłania, cukrzycowej choroby nerek - otrzymał 2 czerwca doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czwartkowa uroczystość nadania tytułu odbyła się w auli Collegium Novum.
Liczba wyświetleń : 1873
Władze regionu nagrodziły profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego

W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie odbyła się gala będąca centralnym punktem całomiesięcznych obchodów Święta Małopolski. Uroczystość była okazją do wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych dla regionu. Złote Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego - Krzyże Małopolski odebrali między innymi profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego - Andrzej Mania i Andrzej Szczerski.
Liczba wyświetleń : 1849
Rektorski Dzień Dziecka w Uniwersytecie Jagiellońskim

Po dwuletniej przerwie na Uniwersytecie Jagiellońskim po raz kolejny odbył się tradycyjny Rektorski Dzień Dziecka, w ramach którego najmłodsi mają możliwość zapoznania się z najstarszą krakowską uczelnią oraz jej historią. Dla małych gości przygotowano interesujące spotkania, gry i warsztaty skierowane do różnych grup wiekowych. W tegorocznej edycji wydarzenia wzięły udział trzy grupy dzieci pracowników UJ oraz jedna grupa dzieci z Ukrainy - podopiecznych Stowarzyszenia Siemacha.
Liczba wyświetleń : 1786
Wielomilionowa inwestycja na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ

Ruszyła od dawna planowana rozbudowa hali eksperymentalnej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie. Powiększenie ośrodka jest niezbędne, aby zmieścić nową infrastrukturę badawczą i poszerzyć jego możliwości o kolejne kluczowe dla polskich naukowców techniki pomiarowe. Inwestycja pochłonie niemal 41 mln zł i powinna być gotowa w połowie przyszłego roku.
Liczba wyświetleń : 1702
Profesor Marcin Barczyński nowym prezydentem ESES

Podczas odbywającego się w dniach 26-28 maja 2022 roku w Atenach IX Kongresu Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Endokrynologów (ESES) prof. Marcin Barczyński z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum został wybrany prezydentem tej organizacji na 2-letnią kadencję. Zastąpił na tym stanowisku prof. Davida Scotta-Coombesa z Wielkiej Brytanii.
Liczba wyświetleń : 1574