Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

6 maja 1964 roku ekspozycję muzealną w Collegium Maius zwiedzili pierwsi goście oprowadzeni przez samego twórcę Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i pomysłodawcę jego aranżacji prof. Karola Estreichera młodszego. W związku ze zbliżającą się 60. rocznicą tego zdarzenia, w czwartek 1 lutego w murach najstarszego budynku uniwersyteckiego w Polsce odbyła się inauguracja wydarzeń jubileuszowych.
Liczba wyświetleń: 1365
Nagroda im. ks. Stanisława Musiała dla Roberta Szuchty i Agnieszki Cahn

1 marca na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie zostanie wręczona Nagroda im. ks. Stanisława Musiała, przyznawana osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. Za twórczość nagrodzony został Robert Szuchta, a za działalność społeczną - Agnieszka Cahn.
Liczba wyświetleń: 1342
PZU sponsorem drużyn wyczynowych Uniwersytetu Jagiellońskiego

Zespoły wyczynowe Uniwersytetu Jagiellońskiego występujące w Orlen Ekstralidze Piłki Nożnej Kobiet i Ekstralidze Futsalu Kobiet mają nowego Sponsora Głównego. Został nim największy polski ubezpieczyciel - PZU. Pierwszy mecz, podczas którego logotyp Sponsora Głównego pojawi się na koszulkach meczowych zawodniczek Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się 3 lutego br. W ramach rozgrywek Ekstraligi Futsalu Kobiet zmierzą się one z drużyną aktualnego Mistrza Polski - Rekordem Bielsko-Biała.
Liczba wyświetleń: 1335
Ponad 1,7 mln zł wsparcia na kształcenie w szkołach doktorskich UJ

Narodowe Centrum Nauki (NCN) rozstrzygnęło 5. edycję konkursu PRELUDIUM BIS na stypendia doktoranckie, projekty badawcze i staże zagraniczne realizowane przez doktorantów w szkołach doktorskich. Wśród laureatów znaleźli się pracownicy naukowi 3 wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego - Lekarskiego, Chemii oraz Geografii i Geologii.
Liczba wyświetleń: 1203
Ponad 400 tys. euro dla projektu realizowanego w UJ CM

Komisja Europejska przyznała prawie 7,5 miliona euro, w tym 403 tys. euro dla Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, na realizację międzynarodowego projektu naukowo-badawczego In-Touch finansowanego z programu HORIZON Europe. Kierownikiem polskiego zespołu jest prof. Katarzyna Szczerbińska z Pracowni Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem na Wydziale Lekarskim UJ CM.
Liczba wyświetleń: 1120
Student Uniwersytetu Jagiellońskiego wyróżniony w konkursie INTERSTUDENT 2024

Pochodzący z Kolumbii Esteban Ortiz Escobar, student kierunku International Relations and Area Studies (IRAS) oferowanego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, został jednym z laureatów 14. edycji konkursu INTERSTUDENT. Nagrodę przyznano mu w trakcie organizowanej w tym roku przez Politechnikę Poznańską konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce” za wyjątkowe osiągnięcia w działalności charytatywnej.
Liczba wyświetleń: 1089
Konkurs Coimbra Group 3-Minute-Thesis UJ rozpoczęty

1 lutego 2024 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim odbywa się pierwsza faza uczelnianego etapu konkursu Coimbra Group 3-Minute-Thesis, w trakcie którego doktoranci uczelni członkowskich sieci Coimbra Group przedstawiają swoją pracę badawczą podczas 3-minutowej prezentacji w języku angielskim.
Liczba wyświetleń: 1053
Nagrody za najlepsze prace dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień w Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa - edycja 2023. W gronie uhonorowanych znalazło się dwoje autorów rozpraw doktorskich, które zostały obronione w Uniwersytecie Jagiellońskim.
Liczba wyświetleń: 1046
Pochód inauguracyjny niematerialnym dziedzictwem kulturowym

Inauguracyjny przemarsz profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Informację tę podano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek 12 lutego w Collegium Maius. To pierwsza inicjatywa akademicka w gronie chronionych praktyk i zwyczajów.
Liczba wyświetleń: 1044
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy wyróżniony w medycznym plebiscycie

Po raz 23. wydawnictwo Termedia oraz redakcje "Menedżera Zdrowia"i "Kuriera Medycznego" wręczyły nagrody osobom i podmiotom szczególnie wyróżniającym się w polskiej medycynie. Jedna z nich przypadła Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie pod kierownictwem dr. hab. Tomasza Mroczka, prof. UJ.
Liczba wyświetleń: 945