Regaty Ósemek Wioślarskich o Puchar JM Rektora UJ

Podczas tegorocznych obchodów 652. rocznicy powołania do życia Uczelni, na jednej z najpiękniejszych tras regatowych, w zakolu Wisły pod Wawelem o Puchar JM Rektora UJ rywalizowali przedstawiciele Warszawy, Wrocławia i Krakowa.

W sobotę 14 maja w zakolu Wisły stawiło się osiem męskich osad wioślarskich oraz cztery żeńskie. Wśród nich były osady Uniwersytetu Warszawskiego, AGH Kraków, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i osada gospodarza Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wśród osad żeńskich najlepsza okazała się osada UJ Collegium Medicum, a na drugim miejscu osada Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kolejne miejsca wśród żeńskich osad zajęły:
miejsce 3. Uniwersytet Warszawski
miejsce 4. Akademia Górniczo-Hutnicza

Wśród osad męskich najlepsza okazała się osada Politechniki Wrocławskiej i to jej rektor UJ prof. Wojciech Nowak wręczył puchar. Drugie miejsce zajęli wioślarze I osady Akademii Górniczo-Hutniczej, trzecie - osada Uniwersytetu Warszawskiego (osada I), czwarte - osada Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na piątym miejscu uplasowała się osada Uniwersytetu Jagiellońskiego, a tuż za nią zawodnicy reprezentujący UJ Collegium Medium.

Kolejne miejsca zajęły:
miejsce 7. Akademia Górniczo-Hutnicza (osada II)
miejsce 8. Uniwersytet Warszawski (osada II)

Na zakończenie regat wręczono także Puchar Kanclerza UJ, który przyznawany jest osadzie, która osiągnęła najlepszy czas w regatach. Najszybszy czas 2 minuty 3 sekundy i 18 setnych uzyskali wioślarze osady Politechniki Wrocławskiej.

Zawodników na scenie dekorowali: rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, kanclerz UJ Ewa Pędracka-Kwaskowska, prorektor AGH ds. studenckich prof. Anna Siwik, przedstawiciel firmy EDF Michał Karolczyk, sędzia główny zawodów Marta Marszałek, przedstawiciel biura Zarządu Głównego AZS Marek Szlachta oraz Konrad Wełpa, kierownik Biura Sportu UJ, które zorganizowało regaty.

Głos zabrała kanclerz UJ Ewa Pędracka-Kwaskowska, która wyraziła zadowolenie ze wspaniale spędzanego czasu. – Nieważne, kto zwyciężył ważne, że tu byliśmy, uczelnie ze sobą rywalizowały. Zwycięzca jest tylko jeden, wszyscy – dodała.

- Do zobaczenia za rok - powiedział na zakończenie Regat Ósemek Wioślarskich rektor UJ prof. Wojciech Nowak, który obiecał kupić nową łódź.

W trakcie regat na scenie głównej odbył się pokaz karate tradycyjnego. Wielokrotny mistrz świata i Europy Paweł Janusz wraz z członkami swojej akademii zaprezentowali zgromadzonym widzom tajniki tej dyscypliny sportowej. Przygotowano również atrakcyjny sprawdzian dla kibiców, którzy mogli sprawdzić swoją kondycję i technikę, próbując przepłynąć dystans 652 metrów (symbolizujących lata istnienia naszej uczelni) w „wiosłach na sucho", czyli na stacjonarnych ergometrach wioślarskich. Dodatkowo podczas całej imprezy sportowej była prowadzona zbiórka funduszy na rzecz Hospicjum im. Św. Łazarza w Krakowie.

Regaty Ósemek Wioślarskich o Puchar Rektora UJ mają na razie krótką historię, ale starają się nawiązywać do najlepszych tradycji krakowskiego wioślarstwa.

Uniwersytet Jagielloński świętuje 100. urodziny Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Młodzi o Sporcie 2015 - "Bohaterowie drugiego planu: czyli kto pracuje na sukces sportowca?"