Sukces szachistów z UJ w Akademickich Mistrzostwach Polski

21 stycznia w Lublinie zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach. UJ reprezentowało 11 osób, które zmagały się w bojach zarówno w turnieju indywidualnym jak i drużynowym. W ogólnej klasyfikacji zawodów zespół z UJ zajął szóste miejsce, a jako drużyna uniwersytecka nasi zawodnicy zdobyli srebrny medal, przegrywając jedynie małymi punktami z liderem - reprezentacją Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Po trochę gorszym, zeszłorocznym występie, w tym roku udało się zająć miejsce na podium w klasyfikacji uniwersyteckiej. Wszyscy zawodnicy grali bardzo stabilnie i pokazali wysoki poziom. Mimo kilku obaw przed turniejem, w szczególności do młodego wieku, zaskakująco dobrze poradził sobie Jurek Kyć, który grał na pierwszej szachownicy. Nie tylko stawiał w zakłopotaniu zawodników starszych od niego, ale również lepszych rankingowo.

Trzeba przyznać, że drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego przyniosła najwięcej emocji na zawodach. Tutaj na szczególne wyróżnienie zasługuje Tomasz Jaskółka, który po efektownym i emocjonalnym matowaniu otrzymał od całej sali owacje. Nie można też pominąć Jurka Kycia i Przemka Święcha, którzy nie raz w przegranych pozycjach potrafili wspiąć się na wyżyny umiejętności i prawie cudem uratować partię, dokładając się tym do punktów drużynowych, a co za tym idzie niekiedy i do zwycięstwa zespołu.

Najlepsze wyniki z naszej drużyny w turniejach indywidualnych Pań i Panów odnieśli Sabina Jabłońska i Marcin Chmiel. Reprezentacja wystąpiła w składzie:

• zawodnicy: Michał Matuszewski, Tomek Jaskółka, Przemysław Swięch, Jan Budziński, Marcin Chmiel, Adam Choina, Mateusz Jocz, Jerzy Kyć;
  • zawodniczki: Sabina Jabłońska, Agata Skotny, Renata Gaudyn.

Tekst: Renata Gaudyn

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Maja Chyla i Stanisław Hejmo triumfatorami AZS <span lang='en'>Winter Cup</span>

Maja Chyla i Stanisław Hejmo triumfatorami AZS Winter Cup