Uniwersytet Jagielloński świętuje 100. urodziny Polskiego Komitetu Olimpijskiego

11 października, w przeddzień setnej rocznicy powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego, na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęła się dwudniowa konferencja zatytułowana „Olimpizm Polski”. Spotkaniu towarzyszyło wręczenie medali „Kalos Kagathos”, przyznawanych wybitnych polskim sportowcom, którzy zdobyli uznanie, dokonując szczególnych osiągnięć także poza sportem.

Konferencję otworzył rektor UJ Prof. Wojciech Nowak. Witając zebranych w historycznej Auli Collegium Maius uczestników, rektor wyraził dumę i zadowolenie faktu, że konferencja z okazji tak doniosłej rocznicy odbywa się na Uniwersytecie Jagiellońskim, w najbardziej prestiżowym miejscu tej uczelni, zarezerwowanym dla wyjątkowych uroczystości. Podkreślił również, że wśród zebranych znajdują się osoby, którym Polacy zawdzięczają niepowtarzalne przeżycia związane z olimpiadami.

W trakcie otwarcia konferencji odbyła się promocja książki „Olimpizm Polski”, którą zaprezentował przewodniczący Polskiej Akademii Olimpijskiej prof. Józef Lipiec, emerytowany profesor Instytutu Filozofii UJ. – Ta książka gromadzi kwiat polskich uczonych, którzy zajmują się ideą olimpijską zarówno w szerokim jak i w wąskim sensie – zauważył prof. Lipiec. Blisko 700-stronicowa praca zbiorowego autorstwa podzielona jest na trzy zasadnicze części: pierwsza poświęcona jest olimpizmowi polskiemu w perspektywie historycznej, druga dotyczy wkładu polskiej nauki do refleksji nad olimpizmem, natomiast trzecia omawia zagadnienie olimpizmu w polskiej literaturze i sztuce. W trakcie dwudniowej konferencji, 42 autorów książki wygłasza referaty na tematy odpowiadające poszczególnym podrozdziałom książki.

Ważną częścią uniwersyteckich obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego było wręczenie medali „Kalos Kagathos”, przyznawanych polskim sportowcom, którzy w uprawianych dyscyplinach osiągnęli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a później zdobyli wybitną pozycję i uznanie w działalności pozasportowej.

Przed ceremonią wręczenia medali „Kalos Kagathos” prof. Józef Lipiec pokrótce przedstawił historię tego wyróżnienia, podkreślając przy tym, że sport jest dziedziną, w której człowiek dojrzewa jako istota myśląca, szukająca dobra i prawdy.

Zgodnie z decyzją Kapituły Medalu z 27 czerwca 2019 r., medalem zostali uhonorowani następujący laureaci:

• Anna Czerwińska – taterniczka, alpinistka i himalaistka, doktor nauk farmaceutycznych, działaczka sportowa i przedsiębiorca,
  • Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – żeglarka, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła kulę ziemską, inżynier budowy jachtów, autorka książki Pierwsza Dookoła Świata,
  • Bohdan Gonsior – szpadzista, mistrz polski w szermierce, medalista olimpijski, lekarz chirurg,
  • Marek Jóźwik – lekkoatleta, czołowy polski płotkarz, długoletni dziennikarz sportowy (prasowy i telewizyjny), publicysta i sprawozdawca,
  • Marek Koźmiński – piłkarz grający m.in. w lidze włoskiej, reprezentant Polski, przedsiębiorca w branży nieruchomości,
  • Maciej Pietrzyk – koszykarz Wisły Kraków, wielokrotny zdobywca mistrzostwa Polski, profesor Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, specjalista w dziedzinie metalurgii,
  • Bogdan Wenta – zawodnik i trener piłki ręcznej, poseł Parlamentu Europejskiego, Prezydent Miasta Kielce.

Ponadto pamiątkowe medale z okazji Jubileuszu Polskiego Komitetu Olimpijskiego otrzymali od prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego prof. Wojciech Nowak, prof. Józef Lipiec oraz prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

Medal "Kalos Kagathos" nawiązuje do olimpijskiej zasady jedności przymiotów ciała i ducha ludzkiego, wedle której wzorzec człowieka wszechstronnego tworzy harmonijne połączenie piękna, zdrowia i sprawności fizycznej (gr. kalós) oraz cnoty moralnej i intelektualnej (agathós). "Kalos Kagathos" (tłumaczony jako "piękny i dobry") jest antyczną ideą,  zobowiązującą do stałego doskonalenia siebie, dążenia do piękna wewnętrznego.