Prof. Wojciech Froncisz uhonorowany odznaką "Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego"

Senat UJ, działając na wniosek profesorów Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, zdecydował o wyróżnieniu profesora Wojciecha Froncisza, mając na uwadze m. in. jego wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie biofizyki, które przyczyniły się do rozwoju badań molekularnych opartych na elektronowym rezonansie paramagnetycznym, ale także wieloletnie, wytrwałe i efektywne działania na rzecz budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

Odznaka została wręczona podczas uroczystości, która odbyła się 10 czerwca w auli Collegium Novum UJ.

Prof. Wojciech Froncisz studiował biofizykę na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Łomonosowa w Moskwie. Studia ukończył w roku 1968. Całą późniejszą karierę naukową, która trwała aż 56 lat do 2017 roku, związał z Uniwersytetem Jagiellońskim (pracował w Instytucie Biologii Molekularnej). W 1976 roku uzyskał w UJ stopień doktora, w roku 1981 stopień doktora habilitowanego, a w roku 1989 tytuł profesora. Pełnił w naszej uczelni także wiele ważnych funkcji kierowniczych - był prorektorem ds. rozwoju, przez dwie kadencje (2008–2012 i 2012–2014) dziekanem Wydziału Biochemii Biofizyki i Biotechnologii UJ.

W okresie pełnienia przez prof. Froncisza funkcji dziekana, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii odniósł szereg spektakularnych sukcesów, takich jak najwyższa kategoria A+ w ocenie parametrycznej jednostek naukowych, I miejsce w rankingu miesięcznika "Perspektywy" dla najlepszego kierunku studiów z biotechnologii oraz status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW).

Władze UJ wielokrotnie powierzały prof. Fronciszowi funkcje organizacyjne – był m.in. pełnomocnikiem rektora ds. aparatury naukowej UJ (1991-1994), a w latach 1996 -1999 pełnomocnikiem rektora ds. III Kampusu i to dzięki m.in. jego wysiłkom rozpoczęto budowę Kompleksu Nauk Biologicznych, który stał się siedzibą m.in. WBBB UJ. Ukoronowaniem tych działań było podjęcie 23 maja 2001 roku przez Sejm RP uchwały w sprawie Programu Wieloletniego "Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego". Wysiłki prof. Froncisza uczelnia uhonorowała przyznając mu w 2014 roku medal "Plus ratio quam vis".

Osiągnięcia naukowe i zawodowe prof. Wojciecha Froncisza przypomniał w wygłoszonej podczas uroczystości laudacji prof. Artur Osyczka, prodziekan Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

Głównym obszarem zainteresowań naukowych profesora Wojciecha Froncisza są szeroko rozumiane metody spektroskopii elektronowego rezonansu paramagnetycznego (EPR), obejmujące zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i problemy aparaturowe, a także zastosowanie tych metod w badaniach obiektów biologicznych i procesów biofizycznych. W latach 80. XX wieku prowadził pionierskie badania w dziedzinie obrazowania metodą jądrowego rezonansu magnetycznego.

Imponujący dorobek naukowy prof. Froncisza obejmuje blisko 196 prac naukowych, które były cytowane ponad 6200 razy (indeks Hirscha – 46). Profesor jest również autorem lub współautorem 16 patentów (w tym 12 patentów w USA).

Profesor Froncisz prowadził wykłady dla studentów biologii, biotechnologii, biofizyki, neurobiologii, fizyki i chemii. Pod Jego kierunkiem przygotowano 12 prac doktorskich. Wspierał w rozwoju 4 późniejszych doktorów habilitowanych.

Podczas drugiej części uroczystości, którą poprowadził prof. Jolanta Jura, dziekan Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, wystąpienia, przybliżające metody pracy i tematykę badań prof. Froncisza, wygłosili: prof. Marta Pasenkiewicz-Gierula ("Jak Wojciech Froncisz rozwiązywał interesujące go problemy badawcze"), prof. Marcin Sarewicz ("Elektronowy rezonans paramagnetyczny w badaniach enzymów redoks") oraz prof. Martyna Elas ("Trzy inspiracje w rozwoju biofizyki biomedycznej: aparatura, obrazowanie i tlen").

Uznany urolog z najwyższym odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Odnowienie doktoratu prof. Piotra Sztompki

Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "<span lang='la'>Plus Ratio Quam Vis</span>"

Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "Plus Ratio Quam Vis"