Inauguracja 10. edycji Święta Ogrodów

29 maja 2015 roku w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się inauguracja 10. edycji Święta Ogrodów.

Wydarzenie to połączone było z otwarciem odnowionego kompleksu pałacowego Collegium Śniadeckiego oraz symbolicznym posadzeniem buka przekazanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie przez rektora UJ. Zgodnie z tradycją Ogrodu, buk nosić będzie imię prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka na pamiątkę starań i wysiłków poczynionych przez niego w zakresie odnowy i rewitalizacji tego obiektu.

Uroczystość rozpoczęła prof. dr hab. Maria Zając, dyrektor Instytutu Botaniki UJ, witając zaproszonych gości oraz pracowników Ogrodu, wśród których znaleźli się m. in. prof. dr hab. Józef Mitka, kierownik Ogrodu, dr hab. Anna Pecio, prodziekan ds. studenckich Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, Ewa Pędracka-Kwaskowska, kanclerz UJ, Teresa Kapcia, kwestor UJ oraz Andrzej Kandia, zastępca kanclerza UJ ds. techniczno-inwestycyjnych.

Następnie głos zabrał rektor UJ, podkreślając, że już w czasach młodości Ogród Botaniczny był dla niego szczególnym miejscem. Zwrócił uwagę na niepowtarzalny klimat tego miejsca, które tchnie spokojem pomimo swojej lokalizacji w centrum miasta. Dodał również, że kompleks pałacowy wraz ogrodem stanowią nierozerwalną część Uniwersytetu i Krakowa.

Po przecięciu wstęgi uczestnicy wydarzenia udali się w wyznaczone miejsce, w którym prof. Wojciech Nowak posadził buk i dokonał wpisu do księgi pamiątkowej. Zwieńczeniem uroczystości był spacer alejkami Ogrodu oraz zwiedzanie szklarni, w których pielęgnowane są rośliny.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej