Profesor Jacek Popiel spotkał się z konsulem generalnym Węgier

28 lutego rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przyjął w sali Senackiej konsula generalnego Węgier w Krakowie dr. Tibora Gerencsèra. W spotkaniu uczestniczyli też Márta Ritecz-Sekulic, zastępca szefa misji, Tamás Víczián, attaché ds. handlowych oraz prof. Dorota Malec, prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej i prof. Stanisław Sroka, dziekan Wydziału Historycznego UJ.

Prof. Jacek Popiel powitał przybyłych gości, wyrażając zadowolenie z powodu ich wizyty, która przez pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne nie mogła zostać zorganizowana, gdy dr Tibor Gerencsèr rozpoczął swoją misję w Krakowie. Podkreślił następnie, że Uniwersytet Jagielloński, będąc najstarszą uczelnią w Polsce i jedną z najstarszych w Europie, jest zarazem ośrodkiem akademickim ze wszech miar nowoczesnym. Widomym tego znakiem jest Kampus 600-lecia Odnowienia UJ, w którym siedziby swoje mają rozbudowywane właśnie Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS oraz Małopolskie Centrum Biotechnologii. Rektor UJ wspomniał też, że na przełomie lat 80. i 90. XX wieku uczestniczył w pracach organizacyjnych, które przyczyniły się ostatecznie do powstania Zakładu Filologii Węgierskiej UJ. Dziś jest to jeden z czołowych akademickich ośrodków hungarystycznych w Polsce, który prowadzi działalność zarówno działalność dydaktyczną, jak i naukowo-badawczą.

Konsul Węgier przypomniał, że w okresie pandemii był pacjentem Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Przekonał się wtedy osobiście, że jest to placówka zapewniająca najwyższy poziom medycyny w Europie Środkowej i wyraził w tym kontekście przekonanie, że jest ona znakomitą wizytówką uczelni. Opowiedział również o trudnościach i ograniczeniach, z którymi mierzył się jako dyplomata w okresie pandemii. Przy tej okazji zapewnił, że jednym z kluczowych jego zadań na obecnym stanowisku jest upowszechnianie wiedzy na temat przyjaźni polsko-węgierskiej i pielęgnowanie pamięci o wspólnej historii obu krajów.

Na zakończenie spotkania prof. Jacek Popiel wyraził wielkie uznanie o dokonaniach prof. Adrienne Körmendy, poprzedniej konsul Węgier w Krakowie, która 13 lipca 2020 roku została uhonorowana przez Uniwersytet Jagielloński srebrnym medalem „Plus ratio quam vis”. Następnie zaprosił dr. Tibora Gerencsèra oraz towarzyszących mu członków delegacji do udziału we wszystkich uniwersyteckich uroczystościach.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim