Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wernisaż wystawy "Stryjeńska. Portret ze słów"

Wernisaż wystawy

W środę 18 listopada o godz. 16 odbył się wernisaż wystawy "Stryjeńska. Portret ze słów". Wystawa prezentuje spuściznę rękopiśmienną Zofii Stryjeńskiej ofiarowaną w 2014 roku Bibliotece Jagiellońskiej przez spadkobierców tej znakomitej malarki, ilustratorki, graficzki i scenografki.

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział między innymi prof. Jacek Popiel, prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej, prof. Franciszek Ziejka, były rektor UJ, prof. Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, darczyńcy oraz przedstawiciele rodziny Zofii Stryjeńskiej.

Przybyłych gości powitał prof. Z. Pietrzyk, którypodziękował rodzinie Zofii Stryjeńskiej, Martine Sokołowskiej Jaques-Dalcroze, Łukaszowi, Barbarze i Wandzie Stryjeńskim oraz Zofii Janowej Stryjeńskiej za tak wspaniały i cenny dar, jaki został zaprezentowany na tej wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej. W skład przekazanych darów wchodzi cała spuścizna rękopiśmienna Zofii Stryjeńskiej. Profesor zapewnił, iż otrzymane zbiory będą przechowywane odpowiedzialnie i udostępniane, tak aby służyły następnym pokoleniom.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał prof. Jacek Popiel, który w imieniu władz rektorskich podziękował darczyńcom. Są to bardzo cenne zbiory, które jeszcze bardziej pokazują jak niesłychanie ciekawą i złożoną postacią była Zofia Stryjeńska. Jest ona ważną postacią w naszej kulturze. Profesor zachęcił do poznania interesującej osobowości artystki poprzez zbiory przedstawione na wystawie.

Wystawa będzie czynna w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej od 19 listopada w poniedziałki i środy w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz we wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 10.00 do 15.00.

Zofia Stryjeńska (ur. 13 maja 1891 w Krakowie, zm. 28 lutego 1976 w Genewie) - najbardziej znana polska artystka dwudziestolecia międzywojennego, malarka, graficzka, ilustratorka i scenografka, której charakterystyczna twórczość wpisuje się w styl art déco.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Świat kompozytorskich szkiców i autografów w Bibliotece Jagiellońskiej
Ekspozycja dotycząca Sonderaktion Krakau na wystawie w MOCAK-u
Otwarcie wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej
Włochy w obiektywie socjologa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj