„Chwałę Pana wyśpiewajmy" - koncert kolęd w wykonaniu chórów akademickich UJ

13 stycznia w Auli Jagiellońskiej Collegium Maius zabrzmiały słowa najstarszych kolęd. Koncert zainaugurowano utworem "Buccinemus in hac die" (Grajmy w tym dniu), najstarszej kolędy polskiego autora – Bartłomieja z Jasła, absolwenta i profesora naszego Uniwersytetu działającego na przełomie XIV i XV wieku.

Wykonawcami były: Chór Akademicki UJ Camerata Jagellonica, Żeński Chór Akademicki UJ pod dyrekcją Janusza Wierzgacza i Krakowski Chóru Akademicki UJ pod dyrekcją Olega Sznicara. Tłumaczenia tej kolędy z języka łacińskiego podjął się dr Krzysztof Pawłowski, a cały tekst znalazł się w śpiewniku "Chwałę Pana wyśpiewajmy" wydanym z okazji koncertu. Słowo wstępne, w którym podkreślone zostało ogromne znaczenie Uniwersytetu dla powstania polskiej kolędy wygłosiła Dorota Susuł.

W repertuarze pojawiły się także m.in. "Zdrow bądź, krolu anielski" kolęda autorstwa Jana Szczekny, najstarsza zachowana w języku polskim , popularna i dobrze znana "A wczora z wieczora" Jana Żabczyca, studenta Uniwersytetu Krakowskiego, wydana w pierwszym polskim zbiorze kolęd pod wdzięcznym tytułem "Symfonie anielskie abo Kolęda mieszkańcom ziemskim od muzyki niebieskiej, wdzięcznym okrzykiem na Dzień Narodzenia Pańskiego zaśpiewane". Na koniec pierwszej części koncertu Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica przygotował muzyczną niespodziankę wykonując utwór "Niemowlątko na słomie" z najnowszej płyty pt. "W Dzień Bożego Narodzenia". Aby tradycji stało się zadość, w drugiej część koncertu odbyło się wspólne kolędowanie. Licznie zgromadzona publiczność prowadzona przez dyrygenta Janusza Wierzgacza stanęła na wysokości zadania i wraz z chórem zaśpiewała najpopularniejsze polskie kolędy.

Zobacz video galerię
W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika