Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Andrzej Wajda gościem Jagiellońskich Wieczorów Filmowych

Andrzej Wajda gościem Jagiellońskich Wieczorów Filmowych

Z okazji Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego w Auli Collegium Novum odbyła się wieczorem 12 maja projekcja filmu „Katyń", poprzedzona spotkaniem z twórcą filmu, legendą polskiego kina, zdobywcą Oscara, doktorem honoris causa UJ i laureatem złotego medalu Plus ratio quam vis - Andrzejem Wajdą.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem studentów – wszystkie miejsca siedzące w Auli były zajęte na długo przed przybyciem reżysera. Władze Uczelni reprezentował prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Jacek Popiel. Spotkanie poprowadzili przedstawiciele stowarzyszenia All In UJ – jego prezes Tomasz Pytko oraz koordynator filaru kultura Katarzyna Panas.

Miejsce projekcji nie było przypadkowe, ponieważ to właśnie w Auli Collegium Novum nakręcono sceny filmu „Katyń" ukazujące aresztowanie profesorów UJ w ramach Sonderaktion Krakau. Jak podkreślił w trakcie spotkania reżyser, ich obecność w filmie o zbrodni katyńskiej miała na celu ukazanie, że podstawą działania obu okupantów - hitlerowskiego i sowieckiego - było rozprawienie się z polską elitą, co miało stanowić wstęp do wymazania naszego państwa i narodu z mapy świata.

Innym istotnym wątkiem poruszonym w trakcie dyskusji o „Katyniu" był problem dążenia do prawdy. Jak zwrócił uwagę Andrzej Wajda, tragedią były zarówno sama zbrodnia katyńska, jak i późniejsze kłamstwo katyńskie, które przejawiało się m.in. w braku możliwości głoszenia prawdy o tym wydarzeniu w Polsce Ludowej i trudnościach, jakie do dziś napotyka ono w Rosji. W tym kontekście, reżyser podkreślił wagę dwukrotnego wyświetlenia filmu w telewizji rosyjskiej.

Rozmawiano również o bieżącej twórczości Andrzeja Wajdy. Reżyser mówił m.in. o realizowanym przez niego obecnie filmie pt. „Powidoki", podejmującym temat artysty w epoce stalinizmu. Komentując sytuację dzisiejszego twórcy filmowego, gość spotkania zauważył, że współczesna literatura nie dostarcza zbyt wielu wyrazistych postaci i tematów, skupiając się bardziej na słowie, co czyni zadanie filmowca trudniejszym niż kiedyś.

Komentując otrzymanie medalu Plus ratio quam vis, Andrzej Wajda powiedział: „To dla mnie wielki i wspaniały dzień. To coś wyjątkowego, że reżyser filmowy może taką nagrodę otrzymać", przypominając, że przez długi czas po powstaniu kina twórcy filmowi traktowani byli jak artyści drugiej kategorii.

Na zakończenie spotkania, przewodnicząca samorządu studentów UJ Patrycja Piłat wręczyła szacownemu gościowi upominek w postaci czekoladowej statuetki Oskara (naturalnych rozmiarów). Natomiast prezentem od stowarzyszenia All In UJ było wyświetlenie krótkiego filmu, w którym spotkani na ulicach Krakowa młodzi ludzie wypowiadają się na temat Andrzeja Wajdy i jego twórczości.

Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu "Jagiellońskie Wieczory Filmowe", podczas których najważniejsze dzieła kina polskiego i światowego prezentowane są w szczególnych miejscach Uniwersytetu.  Raz w miesiącu studenci spotykają się, aby zobaczyć jeden z klasyków kina, który nawiązuje do charakteru wybranego miejsca.

Spotkanie zorganizowane zostało przez stowarzyszenie All In UJ we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Polecamy również
W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę "Beethoven i filozofowie"

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

Uniwersytecki Koncert Noworoczny

W <span lang="la">Collegium Maius</span> zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

W Collegium Maius zaprezentowano portret Mikołaja Kopernika

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "<span lang="la">Camera Jagellonica</span>"

Ogłoszono laureatów konkursu fotograficznego "Camera Jagellonica"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron